Sunucu isleyisi ve bilgilendirme.

Sunucumuz hangi alt yapıyı kullanmaktadır ?

Sunucumuz bir çok komutu çalıştırıp , uygulayabileceğiniz unreal 3.2 IRC platformuna sahiptir.Yani sunucu üzerinde 4 servis mevcuttur.Bu servislerin ayrı ayrı işlevleri mevcuttur.

1) Nickserv ( nick servisi ) : Nickserv adı üzerinde nicklere ait işlemleri yapabilmek için kullanılan servistir.Bu servis ile bir nicke ait kayıt,şifre değiştirme,info ,nick şifre girme gibi bir çok şeyi yapmanız mümkündür.

%100 Ücretsiz ve Kayıt Olma Zorunluluğu YOK


örnek: /ns register şifre email ile nickinizi kayıt altına alabilirsiniz.
2) Chanserv (kanal servisi ): Kanal ile ilgili işlemleri bu servis üzerinden yaparız.Mesela bir kanal kaydı , kanal modlarını alma , kanal bilgilerini girme yada görmek için bu servisi kullanırız.
örnek: /cs register #kanal şifre kanalaçıklaması
3) Memoserv ( mesaj servisi ): Memo servisi ile bir kullanıcıya , o kullanıcı sunucuda olsun yada olmasın mesaj göndermenizi ve siz sunucu olun yada olmayın okumasını sağlamanız içindir.
örnek: /ms read last
4) Operserv ( yetkili komut servisi ): Operserv servisi yetkili olacak kişilere özel komut sistemidir.Bu komut sistemi yetkilendirmesine sahip kişiler bu servis aracılığı ile hem nickserv hem chanserv hemde memoserv servislerine müdahale edebilme şansına sahip hemde sunucu üzerinde kullanıcılara sınırlı/sınırsız yetki verebilmesi içindir. örnek: /os raw mode #kanal +q aLLStaR yaparsanız sizi bir yetkilendirilmediğiniz her hangi bir kanalda founder seviyesine alır.

Koruma sistemi nedir ? Nasıl çalışır ?

Koruma , sunucuda genel düzeni sağlamak ve uygunsuz davranışlarda bulunan kullanıcıları uzaklaştırmak için otomatik kodlar ile yapılıp iki şekilde yapılır.Bunlar operatör korumaları ve koruma botlarıdır.

Koruma botları

Eğer sadece sohbet siteniz varsa o zaman sitenize dadanmak isteyen kullanıcılar olacaktır.Bunu küfür ederek , argo kullanarak , proxy/ddos/clone gibi mirc addonları ile yada farklı programlarla saldırılar gerçekleştiriler.Bu yüzden sunucu üzerinde tüm bunları engellemek için otomatik işlemler uygulayabilen koruma botlarına ihtiyac duyarız.Bu botlar eggdrop yada mirc botlarından oluşur.Eggdrop olarak oyun/kelime botlarını örnek verebiliriz.Ancak koruma amaçlı botlar için Security isimli bot kullanılır. Mirc botları olarak en popüler olarak bilineni NoMercy botudur.Ayrıca Ajan v4 , Check gibi koruma botları da mevcuttur.Sitemizde kullandığımız Ajan v4 koruma botu olup adı sunucumuza göre düzenlediğimiz NoveLty'dir.Ayrıca kanal küfür/tekrar ile kirletilirse yine !temizle komutu ile bu botlardan yardım alırız.

Operatör korumaları

Operatörlerimizin kullandıkları mirc programları da bir çok korumayı bünyesinde barındırır.Örnek olarak uygunsuz bir nick aldınız yada giriş yaptınız atılırsınız , küfür ederseniz atılırsınız yada operatör karalistesinde iseniz yine atılırsınız.

Server üzerindeki global kanallar nelerdir ?

Sunucumuzda global kanallar , kullanıcıların sohbet ettikleri ortak büyük kanallardır.Bu kanallar sunucu yönetimi tarafından ortak hale gtirilmiştir.Özel kanallardan farklı olarak kullanıcılar siteye ilk giriş yaptıklarında bu kanallara giriş yaparlar.
Bunlar;
#Sohbet , #Oyun , #Kelime , #Yarisma , #OXM , #Radyo
Gibi kanallardan oluşur.Bunların yanında #test , #klavye ve extra olarak #islam ve #chat kanallarına da ihtiyac duyulursa , bunlarda kullanıma sunulabilecek kanallardır.

Sunucu genel yardım kanallarımız nelerdir ?

Sunucu üzerinde yukarıda bahsettiğimiz servislerle alakalı sorunlarınızı bildirebileceğiniz kanallarımız mevcuttur.Bu kanallar yardım destek kanalları olup; #Operhelp : Nick , sebepsiz atıldığınızı düşündüğünüz banlar ( gzline , zline , gline ) yada spam alakalı sorunlarınızı görüşebileceğiniz, yetkililerin bulunduğu kanaldır. #Help : Bu kanal genel olarak nick sorunları / kanal sorunları / memo servisi ile yada komutlarla alakalı sorunlarınızı paylaşabileceğiniz kanaldır.Bu kanaldaki arkadaşlarımız yardımcı olmayı seven bilgili arkadaşlarımızdır.

Sunucudan hangi sebepten atılabilirsiniz ?

Sunucudan bir çok sebepten atılmanız mümkündür.Ama bu sebepler kural ihlali yada uygunsuz davranışlarınızdan kaynaklanacak atılmalardır.
Örnek: Uygunsuz nicke sahipseniz atılırsınız yada küfür/argo , hakaret/tekrar yada kişi yada kurumları küçük düşürme gibi davranışların tümü yasaktır.Atılma sebebidir.

Ziyaretçilerimizden gelecek geri bildirimleri önemsediğimizi hatırlatarak, kendimizi daha ileriye taşıyabilmemiz için önerilerinizi dinlemekten memnuniyet duyacağımızı da belirtmek isteriz.

Google Play App Store Türkçe mIRC

Program veya uygulama aracılığı ile bağlanmak için platformunuza uygun olan seçeneği indirip, giriş yapabilirsiniz.

YazAlemi Sohbet ~ yeni nesil Chat topluluğu