e
sv

Doğada Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

548 Okunma — 12 Ocak 2022 13:46
Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu, kamp severlerin sık sık araştırdığı konulardan bir tanesi haline gelmiştir. Kamp yapmak her ne kadar doğa ile iç içe olmak ve huzurlu olmak anlamına gelse de, dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bu noktalar gerek doğa için, gerekse sizin için son derece önemlidir.

Bu yazımızda, kamp yaparken dikkat etmeniz gereken 7 noktadan kısaca bahsetmiş olacağız.

Yalnız Başınıza Kamp Yapmayın

Doğa ile iç içe olmak her ne kadar huzurlu bir ortam olsa da, bazı durumlarda güvenilir olmayabilir. Bunun için kamp yaparken olumsuz durumların oluşması ihtimaline karşı size yardımcı olabilecek en az bir arkadaşınız ile birlikte kamp yapmalısınız.

Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğayı Kirletmemeye Özen Gösterin

Çoğu kampçı doğa konusunda son derece hassas olsa da maalesef ki bazı insanlar kamp yaparken gerek çöplerini gerekse başka eşyalarını doğada çürümeye bırakmaktadır. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Doğayı seven herkes kamptan sonra getirmiş olduğu en ufak malzemeyi dahi doğada kesinlikle bırakmamalıdır. Bu hem bitkiler hem de hayvanlar için son derece önemlidir.

Düzlük Yerlerde Kamp Yapmayı Tercih Edin

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemli olan nokta kamp kuracağınız yerin seçimidir. Dağlık, engebeli alanlarda kamp yapmak, toprak erozyonu, çığ ve heyelan gibi durumlarda oldukça sıkıntı olabilir. Bunlara ek olarak kendiniz de düşebilir, yaralanabilirsiniz. Bu nedenle kamp yapacağınız alanın düz bir yer olmasına özen göstermelisiniz.

Yanınızda İlk Yardım Seti Bulundurun

Kamp yapanlar bu noktayı atlasa da, ilk yardım seti acil durumlar için son derece önemlidir. Düşme, yabani hayvanlar tarafından yaralanma vb. durumlarda ilk müdahaleyi yapabilmeniz için çantanızda ilk yardım seti bulundurmanız gereklidir.

Ateş Yakacağınız Yere Dikkat Edin

Ateş yakmadan önce yakacağınız yerin etrafındaki ot vb. şeyleri temizlemeniz, ateşin yayılmasını önleyecektir.

Yemeğinizi Kalacağınız Yerden Uzakta Yapın

Kamp yaparken dikkat edilmesi gerekenler listesinin sonunda yer alan yemek yapma konusu, yabani hayvanları kendinize çekmemek için önemlidir. Yemeğinizi kamp kurduğunuz alandan uzak bir alanda yapmanız, yemek kokuları ile gece hayvanları kendinize çekmenizi önleyecektir.