e
sv

Türkiye’de Rafting Yapılabilen Yerler

535 Okunma — 18 Ocak 2022 16:36
Türkiye’de Rafting Yapılabilen Yerler
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e1

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de rafting yapılabilen yerler listesi, sanılanın aksine oldukça fazla yere sahip bir listedir. Rafting sevdalılarının aşina olduğu bu listeye göz attığınızda sizler de bu bölgelerde rafting yapıldığına şaşırabilirsiniz.

Ülkemizde su sporlarından olan raftingi yapan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Hem adrenalin salgılatan hem de oldukça güç gerektiren bu sporu yapmak isteyen kişilere önereceğimiz bu 5 yer rafting için son derece önemli noktalardır.

Türkiye’de Rafting Yapılabilen Yerler Listesi

Rafting yapılabilmesi için engebeli, hızlı akan suyu olan bölgelere gerek vardır. Ülkemizde de bu tarz yerler oldukça fazladır. Türkiye’de rafting yapılabilecek yerlerin listesi aşağıdaki gibidir:

 • Köprüçay, Antalya
 • Fırtına Deresi, Rize
 • Çoruh Nehri, Artvin
 • Dalaman Çayı, Muğla
 • Melen Çayı, Düzce

Köprüçay, Antalya

Rafting denilince akıllara gelecek olan ilk yer Köprüçay’dır. Antalya’da olması sebebi ile ve eşsiz doğal güzellikleri ile Köprüçay aynı zamanda çok turistik bir yerdir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında Köprüçay’da turistler de rafting yapmaktadırlar. Çayın 14 km’den sonraki bölümü tehlikeli ve dar bölgelerinden dolayı hayati tehlikeyi artırabilir, bu nedenle bu alanlarda rafting yapılmayıp rafting yapılacak olan bölgenin uzunluğu 14 km olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de Rafting Yapılabilen Yerler

Fırtına Deresi, Rize

Kaçkar Dağı eteklerinde olan Fırtına Deresi, Karadeniz’de en çok rafting yapılan yerler arasında gelir. Fırtına Deresi toplamda 60 km uzunluğa sahiptir. Karadeniz’in engebeli arazilerinden dolayı Fırtına Deresi oldukça zorludur ve bu sebeple de profesyonel kişiler ile birlikte rafting yapılması gereken yerler arasındadır.

Çoruh Nehri, Artvin

Türkiye’de rafting yapılabilen yerler arasında önemli yere sahip olan Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan nehirleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle hem amatör hem de profesyonel kişilerin heyecan için tercih edebileceği 4 farklı etaptan oluşan bir nehirdir.

Dalaman Çayı, Muğla

Ege kıyılarında olan Dalaman Çayı aynı zamanda turistik özelliklere de sahip olduğu için, hem yerel halkımız hem de turistler tarafından en çok tercih edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Melen Çayı, Düzce

Türkiye’de rafting yapılabilen yerler listemizin sonunda yer alan Melen Çayı da Düzce’de bulunmaktadır ve Karadeniz’e dökülen ırmaklarımızdan bir tanesidir. Burada da oldukça keyifli bir rafting heyecanı yaşayabilirsiniz.