e
sv

En Çok Tercih Edilen Salon Çiçekleri Nedir?

1316 Okunma — 19 Şubat 2022 20:29
salon cicekleri nerelere yerlestirilir
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En Çok Tercih Edilen Salon Çiçekleri ile sizler de evinizin enerjisini yükseltebilirsiniz. İç mekanlar için tercih edilen ve bakımı da oldukça kolay olan salon çiçekleri sayesinde evinizde istediğiniz ambiyansı oluşturabilirsiniz. Genellikle salon çiçekleri biraz daha az ışık ile yetişebilen bitki çeşitleridir. Ancak her bir salon çiçeği çeşidinin bakımının ve yetişme özelliklerinin de farklı olduğunu söylemek mümkündür. Salon dekorasyonu için oldukça önemli olan canlı bitki çeşitleri ile evinizin havasını da değiştirebilirsiniz. Ancak salonda veya evinizin diğer odalarında canlı çiçek yetiştirmek büyük bir hassasiyet gerektirmektedir.

salon cicekleri
salon cicekleri nerelere yerlestirilir


Büyük Salon Bitkileri
Özellikle kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alan büyük salon bitkileri evinizin de muhteşem görünmesini sağlayabilmektedir. Özellikle kış mevsiminde de büyük salon bitki çeşitleri daha dayanıklı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.
Büyük salon canlı bitki çeşitleri içerisinde en çok tercih edilenleri sizler için listeledik.
Paşa Kılıç Çiçeği
Salon bitkisi denildiği zaman akla ilk olarak gelen çeşitlerden biri de paça kılıç çiçeğidir. Halk arasında Peygamber Kılıcı olarak da bilinen büyük salon çiçeği bitkisi çok dikkatli bir bakım istememektedir. Toprağı kuruduktan sonra aşırı olmamak kaydı ile sulamanız yeterli olacaktır. Direkt olarak güneş ışığını sevmeyebilir. Ayrıca paşa kılıç çiçeğinin boyu 1 metreyi geçerse ve daha sonra da çiçeği açarsa bulunduğu haneye şans getireceğine inanılmaktadır.

Salon çiçek modelleri


Aglaonema Çiçeği
Dört mevsim de yeşilliğini koruyan bir büyük salon çiçeği arıyorsanız seçiminizi Aglaonema çiçeğinden yana yapabilirsiniz. Üstelik bakımı oldukça zahmetsiz olan bu çiçek cinsi kış mevsiminde de yeşilliğini koruyabilmektedir. Oldukça göz alıcı ve parlak yaprakları ile dikkat çekmektedir. En çok tercih edilen salon çiçekleri içerisinde de en ekonomik çiçekler arasında yerini korumaktadır.
Areka Palmiyesi
Salon bitkileri seçimlerinde biraz daha büyük ve gösterişli bir bitkiden yana seçim yapmak istiyorsanız sizler de Areka Palmiyesi bitkisini tercih edebilirsiniz. İç mekanlar için oldukça ideal bir bitki olan Areka palmiyesi bitkisi adını almış olduğu palmiye ağaçları ile büyük bir benzerlik göstermektedir.
Salon Çiçekleri İsimleri
Salonunuzun havasını değiştirmek ve en önemlisi de kendinize oldukça keyifli bir hobi edinmek istiyorsanız sizler de salonunuz için bitki yetiştirebilirsiniz. Üstelik birbirinden güzel ve gösterişli salon bitkileri ile artık ev dekorasyonunuzu daha canlı bir şekilde bütünleyebilirsiniz.

salon cicekleri nerelere yerlestirilir
salon cicekleri nerelere yerlestirilir


En çok tercih edilen salon çiçekleri isimleri ise;
Telgraf
●Orkide
●Aşk merdiveni
●Atatürk çiçeği
●Kalanşo
●Benjamin
●Difenbahya
●Barış çiçeği
●Dua çiçeği
●Kurdele çiçeği
Salon için isterseniz büyük isterseniz de küçük pek çok bitki çeşidini tercih edebilirsiniz. Dilerseniz çiçek açan veya dört mevsim de yeşil kalan bitkiler ile evinizi hayal ettiğiniz gibi dekore edebilirsiniz.
Büyük Yapraklı Salon Bitkileri
Büyük yapraklı salon bitkileri içlerinde büyüdükçe çiçek açan çeşitler de bulunmaktadır. Dört mevsim de yemyeşil yaprakları ile evinize enerji verecek olan salon bitkilerini tercih edebilirsiniz.
Büyük yapraklı salon bitkisi denildiğinde akla ilk olarak deve tabanı bitkisi gelmektedir. Hem zahmetsiz bakımı hem de çabuk büyüme özelliği olduğu için pek çok evde deve tabanı bitkisini görebilmek mümkündür. Yine bir diğer büyük yapraklı salon bitkisi olarak kraton çiçeğini de gösterebiliriz. Sarı ve yeşil renkteki büyük ve parlak yaprakları ile evinizin her köşesinde yetiştirebileceğiniz bir canlı bitki çeşididir.
Dayanıklı Ev Çiçekleri
Hem bakımı oldukça kolay hem de dayanıklı ev çiçekleri ile artık zahmetsiz bir şekilde bitkilerinizi yetiştirebilirsiniz. Her koşulda yeşil kalabilen ve sizi de yormadan yetişebilen bitkileri sizler için derledik.
Para ağacı bitkisi dayanıklı ev çiçekleri içerisinde belki de en çok tercih edilen türlerden biridir. Sulamayı unuttuğunuzda bile kesinlikle solmayacak ve çürümeyecektir. Etli yaprakları ile seyrek sulama bile bitkinizin yetişmesi için yeterli olacaktır.
Zamia bitkisi de her ne kadar az bilinse de yaşam alanları için en dayanıklı salon bitkisi çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Budama gerektirmediği gibi az ışıkta bile yetişebilmektedir. Eğer salonunuz az ışık alıyorsa sizler de Zamia bitkisini tercih edebilirsiniz. Ayrıca nemsiz kaldığında bile ara ara sulamanız onun için yeterli olacaktır.
En çok tercih edilen salon çiçekleri denildiği zaman Kurdele çiçeğinden bahsetmemek olmaz. Her evde görebileceğiniz hem oldukça zarif hem de çok dayanıklı bir bitki çeşididir. Küçük evler için ideal bir bitkidir. Bakımı oldukça kolay olması ile birlikte büyük veya küçük saksılara da kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir.

 • Bahar
  1 sene önce

  Teşekkür ediyorum bilgiler için. Güzel bir paylaşım olmuş. Ev dekorasyonu üzerine açıklamalı bilgiler var.

  yorum beğen