e
sv

Manzara Fotoğrafları İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

615 Okunma — 17 Ocak 2022 14:19
Manzara Fotoğrafları İçin Bilmeniz Gereken İpuçları
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Manzara fotoğrafları için bilmeniz gereken ipuçları ile birlikte harika fotoğraflar çekebilmeniz mümkündür. Fotoğrafçılığın oldukça zor bir meslek ya da zor bir hobi olduğu pek çok kişi tarafından kabul gören bir gerçektir. Bu nedenle fotoğrafçılık yapmak ve yaptığınız bu işte iyi olmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalarda bu yazımızda kısaca değinmiş olacağız.

Fotoğraf İçin Altın Saatlere Dikkat Edin

Fotoğrafların kusursuz ve harika ışık ile çekilebilmesi için fotoğrafçılar tarafından genel olarak bilinen altın saatler mevcuttur. Bu saatler genel olarak gün doğumundan öğleden önceye kadar olan vakitlerdir. Bu vakitlerde güneş ışığı dünyaya iyi bir açıyla düşer ve fotoğrafların da daha güzel görünmesini sağlar. Bu nedenle manzara fotoğrafı çekeceğiniz yere erkenden gitmeniz ve hazırlıklarınızı tamamlamanız, sizin için daha iyi olacaktır.

Manzara Fotoğrafları İçin Bilmeniz Gereken İpuçları

Polarize Filtreler Kullanarak Manzara Fotoğraflarınızı Daha Güzel Hale Getirin

Fotoğrafçılıkta kullanılan binlerce filtre çeşidi olmasına rağmen manzara fotoğrafları için en çok tercih edilen filtreler polarize filtrelerdir. Bu filtreler güneş ışığının yansımasını daha güzel gösterir, bulutları daha etkili bir şekilde fotoğrafa yansıtır ve manzaranızdaki yeşil ve daha pek çok rengin kontrastını artırarak çok daha kaliteli fotoğraflar yakalamanıza olanak sağlar.

Fotoğraflarınıza Derinlik Algısı Ekleyin

Manzara fotoğrafları için bilmeniz gereken ipuçları arasında belki de en önemlilerinden olan derinlik algısı, insanı büyüleyen manzara fotoğraflarının bel kemiğidir. Derinlik algısı oluşturabilmek için bir objeye oldukça fazla yakınlaşarak objeyi ve arkasındaki manzarayı net bir şekilde çekmek gerekir. Elbette ki fotoğraf makinenizde bu netlik ayarlarını yaparak hem kaliteli bir fotoğraf çekmiş olursunuz, hem de derinlik algısı ile 3 boyutlu manzara fotoğrafını yakalamış olursunuz.

Teleobjektif Lenslere Şans Verin

Manzara fotoğrafları çekilirken genel olarak geniş açılı lensler kullanılsa da, her zaman bu lensler işe yaramayabilir. Uzak alanları daha iyi çekebilmenize yarayarak teleobjektif lensleri kullanarak ilginç manzara fotoğrafları yakalamanız mümkün olacaktır.

Manzara fotoğrafları için bilmeniz gereken ipuçları adlı yazımızı son olarak da gözlem ve “anı yakalama” yeteneklerinizi de geliştirmenizi tavsiye ederek bitirmek isteriz.