e
sv

Paraflaş Nasıl Kullanılır?

1027 Okunma — 10 Ocak 2022 20:06
Paraflaş Nasıl Kullanılır?
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Paraflaş nasıl kullanılır sorusu, fotoğrafçılığa ilgisi olan pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Paraflaşın kullanım tekniklerinden önce, paraflaşın ne demek olduğundan kısaca bahsetmek gerekir. Paraflaş, stüdyo fotoğraf çekimlerinde kullanılan, çok fazla ışık veren ve anlık patlayarak ortamı aydınlatan büyük ışıklara verilen addır. Paraflaş fotoğraf makinesi ile eş zamanlı çalışabilmektedir ve böylece sizlerin en iyi fotoğrafı yakalayabilmenize olanak sağlamaktadır.

Paraflaş Neden Kullanılır?

Paraflaşın kullanım sebeplerine devam edecek olursak, stüdyonun dışında günışığında dahi kullanılabilen bir ürün olduğu için herkesin tercih sebebidir. Daha keskin ve net fotoğraflar elde etmemize olanak sağlamasının yanı sıra renkleri de doğru bir şekilde yansıtmaktadır. Çünkü paraflaş beyaz ışık verir ve eğer bu beyaz doğru bir beyazsa, tüm renkler de doğru olacaktır.

Paraflaş Nasıl Kullanılır?

Paraflaş Nasıl Kullanılır?

Paraflaş nedir, paraflaş nasıl kullanılır soruları kadar paraflaş nasıl kullanılır sorusu da sık sık sorulan bir sorudur. Bunun için şu maddeleri sıralamak mümkündür:

 • Genellikle paraflaşlar 3’lü set olarak satılmaktadır. 400W’luk flaşlar ürün fotoğraflama, 600W’luk flaşlar portre çekimleri ve 800-1000W’luk flaşlar ise boydan çekim için kullanılmaktadır.
 • Paraflaşların fotoğraf makinesi ile eşzamanlı çalışabilmesi için paraflaş tetikleyici kullanmak şarttır. Bu alet, fotoğraf makinesinin deklanşörüne basıldığında paraflaşın da patlamasını sağlar ve böylece kusursuz çekim gerçekleşir.
 • Paraflaşın ışığı fazla geldiğinde ya da artırılmak istendiğinde, gelen ışığı hem yansıtmak hem de yumuşatmak için reflektör denen parlak yansıtıcı yüzeylerden yardım alınır. Reflektörler genel olarak yuvarlak yapıda kumaştan üretilmiş olan büyük malzemelerdir.
 • Paraflaş ile birlikte en çok kullanılan aletlerden bir tanesi de softboxlardır. Aynı şekilde paraflaşın fazla ışığı kişinin ya da ürünün çok parlamasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda softbox kullanılarak fazla ışık azalır ve yumuşatılır. Böylece kusursuz fotoğraf çekimleri elde edilir.
 • Paraflaş nasıl kullanılır sorusu için bir de paraflaşların yerleşimlerinden bahsetmek gerekir. Paraflaş kişiye ya da ürüne yeteri kadar ışık vereceği mesafede ayarlanır. Daha uzak ya da daha yakına koymak fotoğraf kalitesini etkileyebileceği için uygun mesafeyi bulmak oldukça önemlidir.