e
sv

5 Günlük Paris Gezisi

213 Okunma — 03 Ekim 2022 18:43
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Paris’te 5 günlük tatil 2 kişi için ne kadar tutar? ?

Paris pek çok Avrupa şehrine göre çok pahalı bir şehir. O yüzden Paris’e gelirken yüksek maliyetleri de göze almak gerekiyor. 

*Paris için en büyük masraf kalemi uçak bileti. Popüler şehirler için uçak biletleri çok yüksek maalesef. Hele Paris için fiyatlar çok daha yüksek. Bu nedenle 4-6 ay öncesinden uçak biletlerini almanızı öneririm. Özellikle tüm Avrupa’nın tatile çıktığı Ağustos ve Aralık aylarında ise Paris’e gitmeyin derim. Zira bu aylarda şehir aşırı kalabalık oluyor. 

Paris

*Her bütçeye uygun otel bulmak mümkün Paris’te. Öğrenciler ve sırt çantalı gezginler için pek çok hostel var. Metroya yakın 2-3 yıldızlı oteller ise kahvaltı dahil 300€-350€ civarında.

*Paris’te metro için tek yön ücret 1,90€. Ancak 10’lu toplu bilet alırsanız ücret 16,9€. 

*Paris yemek anlamında tam bir cennet. 3€-4€‘ya krep, 4€-5€’ya sandviç bulabilirsiniz. Eğer restoranda yemek yerseniz 2 kişi alkollü içecek, başlangıç ve ana yemek ya da ana yemek ve tatlı dahil en az 30€-40€ civarı ödemeniz gerekiyor. 

Paris Gezisi

*Louvre Müzesi için kişi başı ücret 17€, Orsay Müzesi için perşembe günleri 18.00 sonrası 12€, diğer günler 16€. Biletleri gişeden alırsanız tutarlar 2€ daha düşük oluyor. Garnier Operası’nda bir temsil izlemek ise 12€ (her gösteride bu bilet olmuyor)- 25€’dan başlıyor. 

Kısacası 2 kişilik 5 günlük Paris seyahati her şey dahil yaklaşık 1000€-1200€ arasında tutuyor. Bu tutar tabii ki kişiye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin sadece Louvre’a gidip diğer müzeye ya da operaya gitmeyebilirsiniz. Ya da restoran yerine sandviçle idare edebilirsiniz. Ama Paris’e gelmişken eşsiz müzeleri de gezmek ve muhteşem Garnier Operası’nda bir gösteri izlemek unutulmaz bir deneyim sunuyor. En azından bir Fransız restoranında geleneksel Fransız lezzetlerini tatmak ise bambaşka bir tecrübe oluyor…

Ne dersiniz, Paris sizce bu paraya değer mi?