e
sv

Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

942 Okunma — 07 Nisan 2022 16:40
Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler ve gezi rehberi.
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antalya, ülkemizde en çok ziyaretçi çeken ve içerisinde sayısız güzellik bulunduran bir Akdeniz şehri olarak bilinmektedir. Fakat ne kadar bilinen bir şehir olsa da bilinmeyen ve mutlaka gezilmesi gereken birçok noktayı da barındırmaktadır. Buna rağmen Antalya seyahati yapan birçok kişi herkesin bildiği yerleri gezerek, asıl gezilmesi gereken yerleri gözden kaçırmaktadır. Eğer sizler de bu kişilerden biri olmak istemiyorsanız, içeriğimizi inceleyerek Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Antalya’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Yaz tatili dendiğinde yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada akla gelen ilk şehirlerden biri olmayı başaran Antalya, bilinenin aksine büyük bir tarihi ve doğal güzellik yuvası olarak karşımıza çıkıyor. Buna rağmen şehrimize ziyarete giden kişiler genellikle yalnızca merkezde veya çevresinde bulunan plajlara gitmekle yetiniyor. Ancak Antalya, bundan çok daha fazlasını içerisinde barındırıyor. Eğer sizler de yalnızca plajlara gitmek yerine bu doğal ve tarihi güzellikleri keşfetmek istiyorsanız Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler listemizi inceleme başlayabilirsiniz.

Düden Şelalesi

Antalya’nın simgesi haline gelen ve içerisinde barındırdığı temiz hava ile her dönem uğrak bir yer olmayı başaran düden şelalesi, içerisinde oturup çay kahve içebileceğiniz bir kafede barındırmaktadır. Bunun yanında şehir merkezine oldukça yakın olduğu için kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Düden şelalesi

Eğer Antalya’ya ziyarete gidiyorsanız ve önemli noktaları ziyaret etmek istiyorsanız, mutlaka düden şelalesini de görmeniz gerektiğini unutmayın.

Antalya Müzesi

Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olma özelliğine sahip olmasının yanında Roma ve Yunan tarihine dair birçok kalıntıyı da içerisinde barındıran Antalya müzesi, özellikle tarih alanına ilgi duyan kişiler için bulunmaz nimet niteliğindedir. Binlerce eser barındıran bu müzede, çevre illerde ve ilçelerde yer alan tarihi yerleşkelerin önemli ögeleri yer almaktadır.


Antalya Müzesi

Şehir merkezinde yer aldığı için birçok toplu ııulaşım aracı ile de ulaşabileceğiniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmeli ve detaylarla dolu bu geçmişe göz atmalısınız.

Kaleiçi

Osmanlı ve Selçuklu tarihinden kalmasına rağmen halen bir yaşam alanı olarak bilinen ve içerisinde çeşitli geleneksel ögeler barındıran Kaleiçi bölgesi, surlar tarafından çevrilmiş ve Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alan oldukça sessiz ve sakin bir bölgedir.

Antalya Kaleiçi

Eski dönemlerde yaşadığınızı hissettirecek bu bölgeye giderek eski Osmanlı mutfağını tadabilir ve konaklama fırsatı bulabilirsiniz.

Olympos Antik Kenti

Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler dendiği zaman akla gelen bir diğer uğrak nokta olan Olympos antik kenti, içerisinde doğal ile tarihi güzellikleri bir arada barındırıyor.

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti

Turkuaz renginde denizi, benzersiz hayvanların yaşam alanı ve milattan önce döneme dayanan tarihi eserleri bir arada barındıran bu bölge, Antalya merkezine biraz uzakta bulunuyor. Yine de gideceğiniz yola değeceğinden emin olabilirsiniz. 

Aspendos Antik Kenti

Bir diğer antik kent olarak karşımıza çıkan ve en çok ziyaret edilen tarihi bölgelerden biri olarak bilinen Aspendos, özellikle antik tiyatrosu ile bilinmektedir.

Aspendos Antik Kenti

Dünya genelinde de koruma altında olan tarihi bölgemiz içerisinde Roma’ya dair çeşitli tarihi eserler görebilmek mümkündür. Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan bu bölgeye ulaşım ise oldukça kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Antalya’da Gezilmesi Gereken Diğer Mekanlar

Tüm bunların dışında Antalya il sınırları içerisinde gideceğiniz sayısız plaj, tarihi bölge ve eğlence alanı bulunmaktadır. Şehir içerisindeki rehber hizmetlerine başvurarak veya konakladığınız yerlerde bilgili kişilerden öneri alarak gezebileceğiniz diğer yerleri de öğrenebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki listede bulunan yerleri listenize eklemeyi düşünebilirsiniz.• Antalya Hayvanat Bahçesi• Side Antik Kenti• Minicity• Heart of Antalya• Manavgat Şelalesi• Perge Antik Kenti• Xanthos Antik Kenti• Saklıkent Kayak Merkezi• Altınbeşik Mağarası• Antalya Aquarium

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken yerleri paylaşmaya ve bu yerler hakkında bilgileri sizlere iletmeye çalıştık. Buradan edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak seyahat planınıza birçok farklı yer ekleyebilir ve unutulmaz bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Aytap Koyu Antalya
  1 sene önce

  […] Aytap Koyu ismini M.S. 38-72 yılları arasında yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus‘un karısı Iotape‘den almıştır. […]

  yorum beğen
 •  Altınbeşik Mağarası Antalya 
  1 sene önce

  […] KORUYALIM.Türkiye’nin en uzun Dünya’nın ise üçüncü yeraltı gölü mağarası olan Altınbeşik Mağarası 2.500 metre uzunluğunda. Sadece botlarla gezmek mümkün, bot turu kişi başı […]

  yorum beğen
 • Antalya Kaş Uyuyan Dev Dağı
  2 sene önce

  […] da muhteşem Kaş manzarasına sahip, merkezden bakıldığında silüetini görebileceğiniz Uyuyan Dev dağının içindeki mağara.Uyuyan Dev’e gitmek için biz önce Çukurbağ köyünden Kaş […]

  yorum beğen
 • Antalya Kurşunlu Şelalesi
  2 sene önce

  […] bir doğaya sahip olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı sadece şelaleden ibaret değil. İçerisinde yeşilin her tonunu görebileceğiniz gibi gölet […]

  yorum beğen
 • Akvaryum Koyu Bodrum Muğla 
  2 sene önce

  […] ve sakinliği ile uzunca bir süre hafızamdan silinmeyecek bir yerden bahsetmek istiyorum size; Akvaryum Koyu. İnsan bilmediği, ilk kez göreceği bir yeri keşfe çıktığında heyecanı da mutluluğu da […]

  yorum beğen
 • Çeşme’de Bulunan En Güzel Plajlar
  2 sene önce

  […] Plajı. Bol rüzgar alan bir bölgede olması ve bu nedenle sularının dalgalı olması Pırlanta Plajı’nı, sörf tutkunlarının en çok uğradığı noktalardan birisi haline […]

  yorum beğen
 • Kekova Keşfedilecek ve Gezilecek Yerler Listesi
  2 sene önce

  […] AntalyaGünümüzde Kaleköy olarak anılan antik Simena küçük bir Likya kıyı […]

  yorum beğen
 • İzmirde Görülmesi Gereken Kasabalar
  2 sene önce

  […] renkli denizi seviyorsanız ve doğa ile bütünleşmek istiyorsanız, yaz tatilinizde Karaburun’a uğramanızı tavsiye ederiz. Çeşme ilçesine oldukça yakın olan ve daha küçük bir kitle […]

  yorum beğen