e
sv

Aya Nikola Manastırı Gezisi

407 Okunma — 15 Ekim 2022 23:20
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Ayanikola Manastırı, İstanbul’a 2 saatlik uzaklıkta olan Kıyıköy’de bulunmaktadır.

Aya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı, 6.yy’da I.Justinianus döneminde kayalar oyularak kademe kademe inşa edilmiş olup kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. 19.yy’da önüne ahşap bir mekân ilave edilmiş fakat bu bölümden günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamıştır.

Manastırın zemin katı kilise, içeriden merdivenle inilen aşağıdaki bodrum katı ise ayazmadır. Manastırın sağ tarafında keşişlerin dinlenme ve ihtiyaç için kullandıkları hücreler mevcuttur.?

Aya Nikola

Manastırın içerisi nemli olduğu için zemin kaygandır. Bu nedenle içeride gezerken dikkatli olmanızda fayda var. Ayrıca içerideki yavru kırlangıçları rahatsız etmemeye de özen gösterelim.

Kırklareli – Tekirdağ sınırında bulunan Papuçdere yolu üzerindeki güney yamaçta ve kasabaya 700 metre mesafede bulunan manastıra haritalardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Manastır önünde ücretsiz otopark alanı da bulunmaktadır.

Giriş ücreti ve belirli bir ziyaret saati yoktur. Manastır önünde gönüllü bekçilik yaparak, kazancını çaldığı davulla sağlayan Hamdi Bey’e gönlünüzden kopanı bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Gelmişken Pabuçdere’de sandal keyfi yapmayı da ihmal etmeyin.

Detayları hikayelerde öne çıkanlara Kırklareli kategorisinde sabitledim.?

Daha fazlası için profilimi takip etmeyi ve gönderiyi kaydedip birlikte gidelim dediğiniz arkadaşlarınıza göndermeyi unutmayın.?