e
sv

Denizli Gezi Rehberi

143 Okunma — 25 Mart 2022 20:02
Denizli’de gezilecek yerler.
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Denizli Ege Bölgesinde yer alan Pamukkale’siyle ünlü olan çok güzel bir şehrimizdir.

Denizlinin adı bir rivayete göre Domuzludan gelmektedir. Nedeni ise eskiden bu bölgede domuzların yaşamasıdır. Tabi zamanla bu isim halkın dilinde dönüp dolaşarak Denizli adını almıştır.

Denizlinin batısında Aydın ve Muğla, kuzeyinde Manisa ve Uşak, doğusunda ise Afyonkarahisar ve Burdur bulunmaktadır.

Şehirde sanayi ve ticaret bi hayli gelişmiş durumdadır. Özellikle tekstilde büyük başarılar yakalamış bir şehirdir ve bu sebepledir ki Denizli ihracatçı bir şehirdir.

Denizliye gittiğinizde adı gibi bembeyaz pamuk gibi, muhteşem bir güzelliği olan Pamukkaleyi görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca teleferiğe binip 1400 metre yükseklikteki Babadağ Yaylasına çıkıp tüm Denizliyi görebilirsiniz. 

DENİZLİ HAKKINDA KISA KISA BİLGİLER 

Denizli’ni yüzölçümü 11.861km2 dir. Denizli’de kilometrekareye 87 insan düşmektedir. Denizli ilimiz Ege Bölgesinde yer almaktadır.

Denizli’ni nüfusu 2020 yılına göre 1.040.915 dir. Bu nüfusun %50,17 si kadın, %49,83 ü erkektir. 

Ulaşım Dolmuş, Belediye otobüsü ve Taksilerle gerçekleştirilir.                                                                      Dolmuş ücretleri; Öğrenci:3,5  Sivil:4,5                                                                                                                                 Belediye Otobüsleri Ücretleri; Öğrenci: 2,6 Sivil:3,9                                                                                                                      Sefer Başlama Saati: 06:00-23:45

Denizli’ye ziyaret amacınıza göre her mevsimde gelebilirsiniz. Kışın gelirseniz kış sporları, bahar aylarında gelirseniz travertenlere ve antik kente gidebilirsiniz.

Denizli Popüler Ziyaret Yerleri

1. Pamukkale Travertenleri

2. Karahayıt-Kırmızı Su

3. Hierapolis Antik Kenti

4. Kleopatra Antik Havuz

Denizli’de Ne Yenir?

1. Keşkek

2. Denizli Kebabı 

3. Biber Tatarı

4. Arabaşı

5. Kiide

Denizli’den Ne Alınır?

1. El Dokuması Halı-Kilim

2. Sıcak Leblebi(Serinhisar)

3. Yatağan Bıçak

4. Denizli’yi Temsil Eden Horoz Heykeli

Denizli’ye geldiğinizde memleketinize hatıra götürmek için Denizli’mizi temsil eden horoz heykeli alabilirsiniz. 

Denizli horozu

Serinhisar yolundan geçerken taze leblebi, toprak kap, testi, çömlek ve Serinhisar’ın Yatağan kasabasında ünlü olan yatağan bıçaklarından alabilirsiniz. 

Denizli’mizde ünlü olan zafer gazozlarından da mutlaka almanızı öneririm. 

​ 

Denizli’de Mevsimlere Göre Nasıl Giyinmeliyiz?

​                              (hava durumu)

İlkbahar: Denizli’de ilkbahar mevsimi sıcaklıkların yavaş yavaş hissedildiği zamanlardır. İnce bir ceket ile gelebilişiniz.

Yaz: Denizli Aydın’dan sıcağı Afyon’dan da soğuğu alarak yazları sıcak geçer. Ayrıca merkeze yakın bir baraj olduğu için biraz nemlidir. 

Sonbahar: Sonbahar mevsiminde öğlenleri yazdan kalma bir sıcak vardır. Akşamları ise kışın serinliğini hissetmeye başlarsınız. Gelirken mutlaka bir ceket alın.

Kış: Denizli kışın ise soğuk geçer gelirken kalın bir ceket almayı unutmayın. Ayrıca çok kar yağan bir yer değildir. Kışın kar görmek isterseniz Babadağ Yaylasına çıkabilirsiniz.

Denizli İpuçları

​Ortalama Seyahat Süresi: 4 gün

​Günlük Ortalama Seyahat Harcaması: 180TL

​Hediyelik Eşya: El Dokuması, Horoz Heykeli

​İl Plaka Kodu: 20

​İl Telefon Kodu: 0 258

Denizli’de Gezilecek Yerler

1)Pamukkale Travertenleri:

Denizli’nin simgesi olan Pamukkale travertenleri yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktasıdır. Travertenler kalsiyum hidrokarbonatın bolca bulunduğu suyun oksijenleri tepkimeye girmesi sonucu oluşmuştur. 1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Miras’ı listesindedir. 

Pamukkale traverterleri

Çevresinde sıcaklığı 35 ila 100 °C arasında değişen şifalı sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde eşsiz güzellikteki Pamukkale etrafında aktivite yapmak isterseniz eğer sıcak hava balonları ve yamaç paraşütü bulunmaktadır.Fakat balonlara binmek isterseniz sabah erken saatlerde havalandığı için erkenden kalkmalısınız.

Travertenlerin arka tarafında Hierapolis Antik Kenti vardır geldiğinizde mutlaka orayı da görmenizi tavsiye ederiz. 

Şehir merkezinden gitmek isterseniz Denizli Otogardan otobüsler kalkmaktadır. 

Açık Saatler:

Kış Dönemi: 06:30-19:00

Yaz Dönemi: 06:30-19:00

Giriş ücreti 110 Tl dir. Müze kartınız varsa eğer ücretsiz girebilirsiniz.

2)Karahayıt-Kırmızı Su:

Karahayıt’ın suyu Pamukkale’ye benzer özellikler taşımaktadır. Buradaki su hipertermal ve hipotonik bir maden suyudur. Bu sularda bikarbonat, sülfat, karbondioksit ve kalsiyum bulunmaktadır.

Karahayit kaplıcaları

Bu sıcak sularda yani kaplıcalarda üzerinizdeki stresi atıp rahatlayabilirsiniz. Suların ise romatizmal hastalıklar, bel-boyun fıtığı, mide rahatsızlıkları gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.  

Karahayıt’ta çamur banyosu da yapabilirsiniz. Bu çamur banyosunun gözenekleri açma, cildi yumuşatma, akneleri yok etme gibi daha saymadığımız birçok faydası bulunmaktadır. 

Eğer imkanınız varsa buraya geldiğinizde termal otellerde konaklayabilirsiniz.

Giriş ücretsizdir.

3)Hierapolis Antik Kenti:

Burası Pamukkale Travertenlerinin hemen arkasında bulunan antik bir kenttir. 

Hierapolis Antik Kenti

M.Ö. 2.yüzyılda Bergama krallığı zamanında kurulmuştur. İsmini Bergama’nın kurucusu Telephos’un karısı Hiera’danaldığı söylenmektedir.

Hierapolis eski zamanlarda Helenistik özellikte bir kentti fakat M.S. 60 lı yıllarda büyük depremler görmesi nedeniyle yıkılıp tekrar düzenlenince Helenistik özelliğini kaybederek bir Roma şehri görünümünü almıştır.

Burada Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Philip’in öldürülmesi nedeniyle Hristiyanalar için merkezdir. 

Bu kent 1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. 

Açık Saatler:

Kış Dönemi: 08:00-17:00

Yaz Dönemi: 08:00-21:00

Giriş ücreti 110 TL dir.

4)Kleopatra Antik Havuzu:

Kleopatra Antik Havuzu M.Ö 7. Yüzyılda Hierapolis Antik Kenti’nde olan bir depremden dolayı sütunların yıkılıp bölgede bir göçük oluşturunca termal suların bu göçüntüyüdoldurarak Kleopatra Antik Havuzunu oluşturmuştur.

Kleopatra Antik Havuzu

Bu havuz termal sulardan oluşmasından dolayı yaz kış hep 36 derecedir. 

Buranın suyunun da birçok şeye faydalı geldiği bilinmektedir. Bir rivayete göre de Mısır Kraliçesi Kleopatra’nıngüzelleşmek için bu havuza girmiştir. Ve bu yüzden havuzun ismi Kleopatra Antik Havuz olmuştur.

Bu havuza girmek için öncelikle Hierapolis ören yerine girmelisiniz buraya giriş ücreti 60 Tl dir. Ardından 60 TL de havuza girmek için para ödüyorsunuz. Yani bu havuza girmenin maliyeti 120 TL dir. 

Açık Saatler:

Kış Dönemi: 08:00-17:00

Yaz Dönemi: 08:00-19:00

5)Bağbaşı Yaylası-Teleferik: 

2015 yılında hizmete giren teleferik 1400 metre rakıma çıkarak gelen misafirlerine eşsiz bir güzellik sunuyor. Buraya çıkarak yazın şehrin sıcacığından kurtulabilirsiniz. 

Buraya geldiğinizde isterseniz bungalov evlerde ve çadırlarda konaklayabilirsiniz. Doğayla iç içe olan bu yerde yöresel ürünlerde satılmaktadır. Kıl çadırlarda gözlemenizi yiyebilir ve ayranınızı içebilirsiniz. 

Bu eşsiz manzarada spor yapmak isterseniz eğer yürüyüş yolunda yürüyebilir, macera parkurunda eğlenebilirsiniz. 

Buraya kışın geldiğinizde mutlaka çıkmanızı öneririz çünkü burası kar yağdığında efsane bir güzellikte oluyor bizden söylemesi.

Teleferiğe gidiş-dönüş 10 TL dir.

0-5 yaş ücretsizdir. 

Açık Saatler: 

Hafta İçi: 10:00-19:00

Hafta Sonu: 08:00-19:00

6)Bozdağ Kayak Merkezi:

Bozdağ Kayak Merkezi Ege’nin en büyük kayak merkezidir. Tesiste 2 tane telesiyej, 1 tane teleski, 1 tane de yürüyen bant bulunmaktadır. 

Bozdağ Kayak Merkezi

Denizli merkeze 75 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım kendi aracınızla biraz zor olabilir sebebi ise yollarının çok bozuk olması. Size tavsiyemiz hafta sonları buraya gelen servisleri kullanmanız.

​Ücretlerine ve daha fazla bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz www.denizlikayak.com

Açık Saatler: 09:00-17:00

7)Kaklık Mağarası: 

Kaklık mağarası büyük bir yeraltı boşluğunun tavanın çökmesi sonucu oluşmuştur.

Mağara 2002 Mayıs ayında turizm hizmetine sunulmuştur. Görünümü Pamukkale’yi andırmaktadır. Sebebi ise yeraltı boşluğunun tavanın çökmesi sonucu bu bölgede bulunan Kokar Hamam Pınar sularının mağaraya şelaleler yaparak dökülmesidir. 

Burası mağara Pamukkale ve küçük Pamukkale olarak adlandırılmaktadır. Mağara sarkıtlar, dikitler ve damlataşlarlasüslüdür. 

Merkeze 30 km uzaklıkta Denizli-Ankara karayolu üzerinde bulunmaktadır. Eğer bu yolu kullanacaksanız kısa bir mola vererek mutlaka burayı görmelisiniz. 

Giriş ücreti 3 TL dir.

Açık Saatler: 08:00-20:00

8)Keloğlan Mağarası: 

Acıpayam’ın Dodurgalar Kasabasında bulunan mağara 2003 yılında turizme kazandırılmıştır. 

Keloğlan mağrası

Mağara 145 metrelik bir yola sahiptir. İçerisine sular sürekli damlayarak zamanla sarkaçlar ve dikitler oluşturmuştur. 

Bir rivayete göre Keloğlan yağmurlu bir zamanda yağmurdan korunmak için bu mağaraya girip çıkışı bulamayınca köylüler onu kurtarmıştır ve onu bulduklarında saçı sakalı birbirine girdiği söylenmektedir. Kel olan birisinin mağaranın içerisinde 20 gün kaldığı takdirde saçının çıktığına inanılmaktadır. 

Mağara Denizi merkeze 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Giriş ücreti 5 TL dir.

Açık Saatler: 09:00-17:00

9)Tarihi Buldan Evleri: 

Denizli merkezden 45 km uzaklıkta bulunan Buldan evleriyle meşhur bir yerdir. 

Bu evlerde Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi mimarisini bir arada görmekteyiz. Evler de genellikle taş ve ahşap malzemeler kullanılmaktadır. 

Tarihi Buldan Evleri

Bu tarihi yapıları korumak için bölge 1. dereceden sit alanı olarak belirlenmiştir. Evlerin ortak özelliği giriş katları dokuma atölyesi olarak inşa edilmiştir. 

Buldan evlerinin en güzel özelliği ise yamaç ev olarak yapılmıştır. Yani evler birbirlerinin manzaralarını engellememektedir. 

Buraya gitmek isterseniz eğer kendi aracınızla veya garajdan Buldan servisleriyle gidebilirsiniz.

10)Yeşildere (Ağlayan Kaya) Şelalesi:

Denizli’ye 35km uzaklıkta Pamukkale yolunda bulunmaktadır. 

30m yükseklikteki kayaların üzerinden dökülen sular bu güzel yeri Ağlayan Kaya Şelalesi olarak adlandırılmasına sebep olur

Yeşildere (Ağlayan Kaya) Şelalesi

Bu bölgede canlı alabalık tesisleri vardır. Bu muhteşem yeşillikteki yerde şelaleye karşı balığınızı yiyebilirsiniz. Menüde balık dışında tavuk, köfte de bulunmaktadır.

Şelaleyi görmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

11)Çamlık Parkı: 

Pamukkale Üniversitesi’nin yanında olan bu yerde sevdiklerinizle beraber yürüyüşe çıkabilir, pikniğinizi yapabilirsiniz. 

İçerisinde girişin ücretsiz olduğu küçük bir hayvanat bahçesi vardır. İsterseniz dağ yolunu kullanarak Seyir Tepesine çıkabilirsiniz. 

Çamlık Parkı

Bu parka aracınızla girmek isterseniz eğer otopark ücretlidir. 

12)Atatürk Evi Etnografya Müzesi: 

Burası şehir merkezinde Saraylar Mahallesinde bulunmaktadır. 

Cumhuriyet Döneminde Parti binası olarak kullanılmış ve Atatürk Denizli’ye geldiğinde 1 gece burada konuk edilmiştir. 1950 li yıllardan sonra Sağlık Bakanlığına verilip Verem Savaş Dispanseri olarak kullanılmıştır. 

Atatürk Evi Etnografya Müzesi

Burası 1984 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Ardından bina çok eski olduğu için 1997 yılında restorasyonçalışmaları yapılmış ve 1999 yılında tekrardan açılmıştır.

Buraya giriş ücretsizdir.

Açık Saatler: 

Kış Dönemi: 08:00-17:00

Yaz Dönemi: 08:00-19:00

13)Saklı Göl: 

Denizli’nin Honaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan saklı göl adı gibi gerçekten saklı. 

Denizli’nin bir köşesinde olan bu yere ulaşım bi hayli zahmetli ama bu zahmete değecektir. 

Saklı Göl

Gölün çevresinde sevdiklerinizle beraber piknik yapabilirsiniz ve ayrıca doğa yürüyüşü için mükemmel bir yer.

14)Çardak Acı Göl: 

Bu göl tektonik hareketler sonucu oluştuğu için tektonik bir göldür. 

Suyunu söğüt dağlarından inen sular besler. Çevresinde volkanik dağlar olduğu için tuz ile birleşik potasyum, sodyum ve sülfat bulunur. 

Çardak Acı Göl

Denizli’den 55 km uzaklıkta olan bu göle özel araçlarınız dışında garajdan kalkan Çardak servisleriyle de gidebilirsiniz. 

Denizli’de Ne Yenir?1. Biber Tatarı:2. Denizli Kebabı:

3. Arabaşı:

4. Mısır Gömbesi:

5. Leyen Böreği:

6. Bazlama:

7. Keşkek:

8. Bulamaç Tatlısı:

9. Kiide:

10. Cızlama:

11. Tahinli Pide(Tavas):

Denizli’de Gece Hayatı

Denizli merkezde gece hayatı biraz geride kalmış durumda. Denizli merkezde çokça kafe birkaç tane bar ve 2 tane gece kulübü bulunmaktadır. Gece kulüpleri daha çok Pamukkale ilçesindedir. Merkezdeki barlardan birkaçını sayacak olursam; Big Yellov Taksi Benzin, Woops Cafe Bar. Gece kulüpleri ise; Barduck Hard RockCafe & Bar, Hangover Clup.

Pamukkale ilçesine gelecek olursak Denizli’nin en iyilerinde Marina clup burada canlı müzik eşliğinizde sevdiklerinizle beraber eğlenebilirsiniz ve 2. yer olarak söyleyeceğim yer ise Sapphire Clup. Pamukkale’deki otellerin çoğu eğlenceye yönelik olduğu için bu otellerde de sınırsıza eğlenebilirsiniz.

Denizli’de Nerede Kalınır?

Denizli’de konaklayabileceğiniz her bütçeye göre bir sürü otel ve apart  vardır.

Ucuzdan pahalıya doğru gidecek olursak eğer; Esin Otel, Grand Denizli, North Point Hotel, Anemon Hotel, Casa Bianca… Bu saydıklarım Denizli Merkezde olan otellerdi. 

Pamukkale’ye bakacak olursak eğer burada daha çok termal oteller vardır. Sayacak olursak; Koray Hotel, Richmond Termal, Polat Termal Otel… Bu şekilde devam etmektedir. 

Denizli’de Nerede Ne Yenir?

Denizli Kebabı: Denizli’ye geldiğinizde bu meşhur yemeği yemek isterseniz eğer Denizli Bayramyerinde bulunan Kebapçı Enver’e gidebilirsiniz. Denizli kebabını en iyi yapan yerler arasında gelmektedir.

Denizli Kebabı

Yalnız burası hafta sonları çok kalabalık olabilmektedir yer bulamayabilirsiniz bu yüzden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. 

Dondurmalı İrmik Helvası: Denizli’de irmik helvası denince akla ilk olarak Hacı Şerif gelmektedir. Hacı Şerif ilk olarak Denizli’de 1938 yılında kurulmuştur.

Buraya giderek hem dondurma irmik helvası ikilisini hem de diğer tatlı çeşitlerini tatmalısınız. Bağımlısı olabilirsiniz bizden söylemesi. 

Biber Tatarı: Denizli’nin Kale ilçesinin biberleri çok meşhurdur bu yüzdende yöre halkı bu biberlerle yemek yapmıştır. Kale ilçesinden geçerken mutlaka bu muhteşem lezzeti denemelisiniz. Kale’de bulunan Güngören Tesisleri de bu yemeği en iyi yapan yerler arasındadır. 

Biber Tatarı

Tahinli Pide (Tavas): Denizli’nin Tavas ilçesine gittiğinizde bu tahinli pideden kesinlikle yemelisiniz. Tavas’ta bulunan Elmalı Pide Salonu bu lezzeti eskilerden beri yapmaktadır. Fakat mekan da yer bulamayabilirsiniz. Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririz. 

Tahinli Pide

Denizli Festivalleri

Buldan Dokuma Kültür Ve El Sanatları Festivali: Buldan dokuma tezgahları ile ünlü olduğu için her sene 24-26 Mayıs tarihleri arasında Dokuma Festivali yapılmaktadır.  

Serinhisar Leblebi Festivali: Leblebi denince akla ilk Çorum gelse de Denizli’nin Serinhisar ilçesinde de meşhur bir kuruyemiştir leblebi. Ve bu sene 26 Ağustosta 19. su yapılmıştır.

Serinhisar Leblebi Festivali

Çivril Elma Tarım Ve Kültür Festivali: Denizli’de elma denince akla ilk olarak Çivril gelmektedir. Her sene 8-10 Eylül arasında yapılmaktadır. 

Çivril Elma

 Buldan Yenicekent Tripolis Kültür Ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Festivali: Buldan’da her sene 18-20 Ağustosta çekirdeksiz üzüm festivali yapılmaktadır. Bu senede 23. sü yapılmıştır.

Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm

 

Denizli’nin İlçeleri • Acıpayam• Babadağ• Baklan• Bekilli• Beyağaç• Bozkurt• Buldan• Çal• Çameli• Çardak• Çivril• Güney• Honaz• Kale• Merkezefendi• Pamukkale• Sarayköy• Serinhisar• Tavas

 • Kaklık Mağarası Denizli
  1 ay önce

  […] Denizli’ye yolunuz düşerse uğrayacağınız değil, sırf burayı görmek için yola düşüp Denizli’ye geleceğiniz bir yer, doğa harikası bir oluşum, Yer Altındaki Pamukkale: Kaklık Mağarası […]

  yorum beğen
 • Işıklı Gölü Denizli 
  4 ay önce

  […] zamanda, göl; Deniz kartalı, Erguvan balıkçıl, Küçük balaban, Sakarca, Kıl Ördek gibi kuşlar için kışlama, […]

  yorum beğen
 • Batman Gezilecek Yerler
  6 ay önce

  […] Batman Müzesi:  […]

  yorum beğen
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ