e
sv

Gürcistan Gezi Rehberi

290 Okunma — 24 Kasım 2022 13:38
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çok yakınımızda olmasına rağmen bir türlü yolumuzun düşmediği Gürcistan’a bu defa yolumuz düştü;  İşte Gürcistan Gezi Rehberi yazımız;

Gürcistan’a gelmeden önce burası hakkında bazı fikirlerimiz vardı ama hiçbir zaman görmek gibi olmuyor tabii ki. Ekonomik durum çok iyi değil, bize benzeyen bir ülke, bir nevi Rusya’nın uydusu, görülebilecek çok fazla şey olmayabilir gibi düşüncelerimiz vardı. Bazıları doğru çıktı bazıları ise sandığımız gibi değilmiş. Mesela bize benzeyen insanlar, ama ekonomik durum o kadar kötü değil, ülkede görülmesi gereken çok nokta var ve artık Gürcistan Rusya’nın bir uydusu değil.

Gürcistan küçük bir ülke

Öncelikle belirtmek gerekir ki Gürcistan 4 milyon nüfusu ile oldukça küçük bir ülke. Bu nüfusun 1,5 milyonu da başkent Tiflis’de yaşıyor. Ülkenin kaynaklarının sınırlı olduğunu ve mütevazi bir ülke olduğunu daha Tiflis Havalimanına iner inmez havalimanının boyutlarından anlıyorsunuz.  Merkeze 30 dk uzaklıktaki havalimanından merkeze giderken de bu düşünceniz pekişiyor.

Gürcistan uzun yıllar SSCB’nin yönetiminde kaldığı için bunun etkisini birçok yerde görebiliyorsunuz. Daha havalimanından çıkarken Güneşin Kuzeyden yani Rusya tarafından doğduğunu gösteren bir heykel ile karşılaşıyorsunuz. Şu anda Gürcistan’ın Rusya ile arası hiç iyi değil. Osetya ve Abhazya Rus işgali altındaki bölgeleri. Araları bu kadar gergin olmasına rağmen bu tip yapılar biraz da geçmişi unutmamak için kaldırılmamış.

Gürcistan Gezi Rehberi Tiflis

Gürcistan Gezi Rehberi Tiflis Ilık Su anlamına geliyor

Gürcistan Gezi Rehberi için bazı ufak ama önemli bilgiler verelim. Mesela Tiflis Ilık Su anlamına geliyor; Tbli Ilık, Lisi ise su demek yani Tbilisi Ilık Su anlamına geliyor. Burası çok eski bir yerleşim merkezi. Ardahan’dan doğan Kura Nehrinin içinden geçtiği Tiflis 5.YY’dan beri bir başkent.

Tiflis gezmesi kolay ve keyifli bir kent. Zaten içinden nehir geçen kentler genellikle güzel olur Tiflis de içerisinden geçen güzel Kura Nehri ile bu kuralı bozmamış.

Bu şehirde anlatacak çok şey var; hal böyle olunca biz de Gürcistan a nasıl gidilir? sorusuyla başlayarak tüm sorularınızı cevaplamak için bir Gürcistan Gezi Rehberi oluşturalım dedik.