e
sv

İsviçre Bern Şehri

359 Okunma — 15 Eylül 2022 20:06
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İHTİYAÇTAN BAŞKENT OLAN ŞEHİR: BERN?
? İsviçre’nin Bern şehri, resmî işlerde bir başkent olması gerektiği için başkent yapılmış bir şehir aslında? Sembolü ayı, Avrupa’nın en küçük başkenti, aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerinden.

İsviçre Bern

Tek özelliği bu değil şüphesiz. Eşsiz tarihî dokusu ve yapıları nedeniyle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş, gezip görmesi çok keyifli ve kolay bir şehir aynı zamanda.

? Şehrin gezilecek yerleri Eski Şehir’de (Altstadt) toplanmış. Böylelikle tüm şehri yürüyerek kolaylıkla gezebiliyorsunuz. 
? Haydi gelin biz Bern’de nereleri gezdik, nereleri görülmeli onları paylaşalım:

Bern

– ? İSVİÇRE FEDERAL SARAYI (Bundeshaus): İçini rehber eşliğinde turla gezebilirsiniz ancak en az 3 gün öncesinden online rezervasyon yaptırmanız gerek). Binanın hemen arkasında harika bir manzara var; hem Aare Nehri hem de şehir eşsiz bir uyum içinde?
– ⏳ZYTGLOGGE ORTAÇAĞ SAAT KULESİ: Saat başlarından 10 dk önce (11:50, 12:50, 13:50 gibi) orada olursanız saatin üzerindeki figürlerin gösterisini izleyebilirsiniz. Bizim gibi kaçırmayın, 10 kalalarda orada olun?
– ?KAFİGTURM HAPİSHANE KULESİ: Tramvayların içinden geçtiği bir kule. Kulesine çıkış ücretli.
– ⛲️ BERN’İN ÇEŞMELERİ: Bern’i açık hava sergisine dönüştüren, her biri birbirinden çok farklı ve görülmeye değer çeşmeler. Bu çeşmeler sadece fotoğraf çekme noktası değil aynı zamanda içmek için şişelerinizi doldurabileceğiniz birer kaynak aynı zamanda. Her sokakta karşısınıza çıkıyor çünkü şehirde yaklaşık 100 tane var.
– ? EINSTEIN’IN EVİ: Bilime meraklılar için. Einstein’ın bir dönem yaşadığı yerde bulunma, aynı odada nefes almış olma hissi sizin için önemliyse gidin deriz. Değilse fotoğraflarını görmek de yeterli olur bizce. Girişi yetişkinler için 6 Frank, öğrenci ve çocuklar için 4,5 Frank. Değer mi değmez mi karar vermeden önce evin içini paylaştığımız hikâyelerimizi izleyebilirsiniz.

BERN KATEDRALİ(Berner Münster): Sadece giriş kapısının üzerindeki Kıyamet Günü eseri için bile gidilip görülmeli! Kendine hayran bırakan mimarisi, eserleri ve vitrayları sizi de etkileyecek.

Kiliseye giriş ücretsiz ancak 321 basamakla çıkılan kulesine çıkmak ücretli.

 • ? AYI HENDEĞİ: Bern’in sembolü, gücü ve kuvveti temsil eden ayı. Çeşmelerinde, sembollerinde ayı bolca var. E bir de gerçeğini koyalım demişler. Güneşli havalarda yukarıdan ayıları izleyebiliyorsunuz. Giriş ücreti yok.
 • ? BERN SANAT MÜZESİ (Kunstmuseum): İçeride hem kalıcı hem geçici sergiler var. Ayrıca Picasso’nun da orijinal eserleri var. Giriş yetişkinler için 24 Frank.
İsviçre Bern şehri
 • ? KRAMGASSE VE MARKTGASSE: Bu 2 cadde mağazaların ve çeşmelerin olduğu, gezmesi çok keyifli caddeler. Kramgasse’nin başında meşhur saat kulesi var, sonunda da Ayı Hendeği var.

Bern; yürüyerek gezebileceğiniz, sizi estetiğe ve medeniyete doyuran derli toplu Avrupa şehirlerinden. Biz oldukça beğendik. 1 günde rahatlıkla tüm bu yerleri gezebilirsiniz, tabi havanın güzel olduğu zamanlarda.