e
sv

İzmirde Görülmesi Gereken Kasabalar

1165 Okunma — 11 Nisan 2022 20:56
İzmir’de görülmesi gereken kasabaları sizlerle paylaşmaya çalıştık.
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İzmir, birbirinden güzel tatil şehirleri ve tarihi yapılarının yanında küçük ve farklı amaçlara hizmet eden birçok kasabaya sahip bir şehirdir. Ege bölgesinin incisi olan İzmir’in hem tatil yapabileceğiniz hem yaşayabileceğiniz hem tarihi eserleri görebileceğiniz hem de şirin kasabalarını ziyaret edebileceğiniz birçok güzelliği bulunmaktadır.

İzmir saat kulesi

Bizler de bu içeriğimizde İzmir’de görülmesi gereken kasabaları sizlerle paylaşarak, sizleri bu kasabalar hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

İzmir’de Görülmesi Gereken Kasabalar

İzmir, büyük bir şehir olmasının yanında Ege bölgesinin gelenekselliğini de devam ettirmeyi başaran şehirlerimiz arasında bulunuyor. Dolayısıyla il sınırları içerisinde sayısız kasaba ve köy bulunuyor.

İzmir

Ancak bazı kasabalar diğer kasabalardan ayrılarak ünlü olmayı ve ziyaret edilmeyi başarıyor. Özellikle içerisinde tarihi ve doğal güzellikler barındıran bu kasabaları, İzmir’e gezi düzenleyen herkesin ziyaret etmesi gerekiyor.

Bugün İzmir il sınırları içerisinde gezebileceğiniz ve çeşitli faydalarından yararlanabileceğiniz birçok ünlü kasaba bulunuyor. Fakat bu kasabaların nerelerde bulunduğunu, nasıl ulaşım sağlandığını ve yılın hangi sezonlarında aktif olarak ziyarete açık olduğunu öğrenmek gerekiyor. Bizler de bu içeriğimizde en çok tercih edilen ve gezilen İzmir kasabalarını tüm detaylarıyla sizlerle paylaşıyor olacağız.

Şirince Köyü

2012 yılında ününe ün katan ve şarap mahzenleri ile tarihi dokusuyla ön plana çıkan Şirince köyü, Selçuk ilçesinde yer alan oldukça şirin ve küçük bir dağ köyüdür. İçerisinde birbirinden farklı şarap mahzenlerinin bulunduğu bu köye gezmek, konaklamak ve Efes gibi tarihi yapıları görmek için gidebilirsiniz. 

Şirince Köyü

Şirince köyüne ulaşımı Selçuk’tan kalkan toplu taşıma araçlarıyla veya kişisel arabanızla sağlayabilirsiniz.

Nesin Matematik Köyü

2007 yılında kurulan ve Aziz Nesin’in matematik köyü projesinden yola çıkılarak oğlu Ali Nesin tarafından hayata geçirilen matematik köyü, uluslararası alanda matematik alanına ilgi duyan ve bilimsel gelişmeler gerçekleştirilen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Nesin Matematik Köyü

Küçük bir köy olmasının yanında içerisinde tamamen özgür bir eğitim sistemine sahip olan bu bölgeye ücretsiz bir şekilde ziyaret gerçekleştirebilir ve bilgi edinebilirsiniz. Şirince köyüne oldukça yakın olan matematik köyüne, aynı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sığacık

İzmir’de görülmesi gereken kasabalar arasında yer alan Sığacık, Seferihisar ilçesine bağlı oldukça sessiz ve sakin bir tatil kasabası olarak bilinmektedir.

Sığacık

Az bir nüfusa sahip olmasının yanında genellikle yalnızca yaz tatillerinde az kişinin tercih ettiği Sığacık, keşfedilmemiş sahillere sahiptir. Bu yüzden kafa dinlemek için Türkiye’de tatil yapılabilecek en iyi yerlerden biri olarak nitelendirilmektedir. İzmir içerisinde yer alan toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım sağlayabilmek mümkündür.

Eski ve Yeni Foça

Özellikle İzmir’in yerlileri tarafından tatil amacıyla tercih edilen ve oldukça sessiz kasabalar olarak bilinen Eski ve Yeni Foça, temiz sahilleri, ilgili esnafı ve güzel mimarisi ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Eski Foça

Yaz tatilinizde şirin bir kasabada vakit geçirmeyi düşünüyorsanız mutlaka Foça kasabalarını incelemeli ve listenize eklemelisiniz.

Eski ve Yeni Foça

Ayrıca İzmir merkezinden direkt olarak İzban ve diğer toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabildiği için kolayca gidebilirsiniz.

Karaburun

Turkuaz renkli denizi seviyorsanız ve doğa ile bütünleşmek istiyorsanız, yaz tatilinizde Karaburun’a uğramanızı tavsiye ederiz. Çeşme ilçesine oldukça yakın olan ve daha küçük bir kitle tarafından tercih edilen Karaburun, aynı Sığacık gibi oldukça sessiz ve sakin bir tatil kasabası olarak bilinmektedir.

Karaburun

İzmir’in en batı noktalarından birinde bulunduğu için, ulaşım uzun sürebilmektedir. Buna rağmen kişisel aracınızla veya toplu taşıma ile çevre yolu üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.l

İçeriğimizde tüm detaylarıyla İzmir’de görülmesi gereken kasabaları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Sizler de yapacak olduğunuz İzmir gezinize yukarıda belirtilen noktaları ekleyebilir ve yaz tatiliniz için belirtilen küçük kasabaları tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

 • Alaçatı İzmir Gezi Rehberi
  2 sene önce

  […] evleri, kağıt çiçeklerle kaplı taş sokakları ve şimdi oraya açılan mavi kapıları olan Alaçatı adlı küçük bir kasaba olan Çeşme Yarımadası adlı bir yarımada var. dünyanın en […]

  yorum beğen
 • Fethiye Faralya Gezilecek Yerler
  2 sene önce

  […] hazırlanan kahvaltı muhteşem bir şölen. Son günümüzde Perdue teknesine bindik. Otel, sizi Faralya sahili boyunca Kabak plajına, mavi mağaraya ve diğer birkaç koya götüren ve ardından bölgenin en […]

  yorum beğen
 • İzmir Karaburun Gezilecek Yerler
  2 sene önce

  […] bölgesinin saklı cennetlerinden biri olan Karaburun; Denizi , havası , yemekleri ve dinginliği ile görenleri kendisine hayran […]

  yorum beğen
 • Kekova Keşfedilecek ve Gezilecek Yerler Listesi
  2 sene önce

  […] İskelesi, Akvaryum Koyu, Gökkaya Koyu’nu da içine alan bölgenin genel adıdır. ? Kekova‘yı tam anlamıyla keşfedip anlamak için mutlaka zengin tarihini […]

  yorum beğen