e
sv

Kaklık Mağarası Denizli

466 Okunma — 23 Ağustos 2022 21:43
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Denizli’ye yolunuz düşerse uğrayacağınız değil, sırf burayı görmek için yola düşüp Denizli’ye geleceğiniz bir yer, doğa harikası bir oluşum, Yer Altındaki Pamukkale: Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

? Böylesine eşsiz bir oluşumun bu kadar az biliniyor olması gerçekten inanılır gibi değil. Öyle ki; mağarayı ziyaret ettikten sonra bunca zaman nasıl buraya gelmedik diye kendimizi sorguladık.

Kaklık Mağarası Denizli

? Denizli il merkezine 30 km. mesafede, Honaz ilçesine bağlı Kaklık kasabasında yer alan mağara 2002 yılında turizme açılsa da mağaranın 2 milyon yıllık geçmişi olduğu tahmin edilmekte. 

Denizli

? Şekil olarak obruk gelişim özelliği gösteren mağaranın girişinde cam gibi berrak bir antik havuz, içerisinde Pamukkale’dekine benzer büyük bir traverten kitlesi yer alıyor. Bu yüzden mağaraya “Yer Altındaki Pamukkale” de deniliyor. Mağaranın hemen yakınında bulunan Kokarhamam Pınarı sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşan travertenler, eşine rastlanılmaz bir güzellik sunuyor.

Denizli gezisi

? Mağara, yaklaşık 100 metre uzunluğundaki ahşap bir platform üzerinde yürünerek geziliyor. Zemin ıslak ve yer yer suyun yüksekliği ayak bileği seviyesine kadar çıkıyor. Bu yüzden terlik, sandalet ya da deniz ayakkabısı giymenizde yarar var.

? Giriş ücreti kişi başı 4 TL. Ücretsiz otopark mevcut.

? Giderken, mağaranın karşısındaki küçük göletteki kaplumbağalar için yiyecek götürmeyi de unutmayın. ?

? Denizli’ye gelecek olursanız kahveler benden. ?

? İyi seyahatler… ??

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.