e
sv

Malatya Gezilecek Yerler

360 Okunma — 12 Aralık 2022 11:06
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Malatya şehrini gezmeyi düşünenler için hazırladığımız Malatya gezilecek yerler listesi ile seyahat öncesi şehrin merkezinde ve çevresinde yer alan görülecek en güzel yerleri bu yazımız ile keşfedebilir ve gezi listelerine ekleyebilirler.

Malatya Gezilecek Yerler Listesi

Malatya merkezinde ve çevresinde yer alan tarihi ve doğal güzellikler ile şehrin gezilecek ve görülmesi gereken en güzel yerlerini sizler için listeledik.İşte Malatya gezilecek yerler listesi;

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü Malatya

Malatya gezilecek yerler listemize Arslantepe Höyüğü ile başlıyoruz.Türkiye’nin en büyük höyüklerinden olan bu höyük Malatya, Orduzu‘da bulunuyor. Höyük Kara kaya barajı gölünün batı kısmında bulunuyor.Bölgede ilk arkeolojik olarak kazılar 1932 yılında Fransız arkeologlar tarafınca başlanmıştır. 1960 yılında ise İtalyan ve Roma La Sapianz üniversitesi arkeologları kazılara devam etmiştir. Bu kazı çalışmaları ise Arslantepe höyüğünün tarihini çok daha erken dönemlere taşımıştır. Gün yüzüne çıkartılan iki aslan ve bir kral heykeli Ankara’da bulunan Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Bu heykellerin ise yanı sıra mühür baskıları, kerpiç saray, kaliteli metal eserler, M.Ö 3600-3550 yıllarına ait bir tapınak ortaya çıkartılmıştır. Eğer Malatya’ya bir ziyaret gerçekleştirmek isterseniz, gezinize Arslan tepe höyüğünden başlayabilirsiniz.

Melik Sunullah Camii

Melik Sunullah Camii Malatya

Malatya’nın önemli ibadet mekanlarından biri olan cami, Malatya Ulu caminin batı kısmında yer almaktadır.Cami, Vaiz baba ve Koca Vaiz isimleri adlarıyla da anılıyor. Cami orijinal mimarisinden uzaklaşmış olsa da minaresi hala özelliğini korumaktadır. Cami minaresine ait olan kitabeye göre, M. 1393 yılı ile tarihlendirilmiş.

Levent Vadisi

Levent Vadisi Malatya

Levent vadisi Malatya’nın doğal güzelliklerini oluşturan önemli bir parçadır. Vadide bulunan mağaralar, ilginç yüzey şekilleri ve derin uçurumları keşfettikçe hem keyifli anlar yaşayacaksınız, hemde çok şaşıracaksınız.Akçadağ ilçesinde bulunan vadinin yüzey araştırmaları tamamlanmıştır. Yapılan araştırmalarda ise bölgede bulunan kabartmaların Genç Hitit Çağı dönemlerine ait olduğu bilgisi ortaya çıkmış. Levent vadisinde trekking yapabilir ve motor sporlarına dahil olabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER