e
sv

Urfa Halfeti ve Siverek Adıyaman Gezisi

31 Okunma — 19 Ağustos 2022 17:24
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kemal Varol kitaplarına düştüm, o coğrafyada tekrar yollar yapasım geldi. 

İlki, Urfa Halfeti, Siverek’ten Adıyaman’a giderken yolu değiştirip uğradığımız. Kara gülüyle, endemik çeşitliliğiyle ünlü batık şehir Halfeti. Teknelere binip gezerek baraj sonrası su altında kalan köyleri gösteriyorlar.

Urfa Halfeti

Savaşan Köyü ve ünlü batık caminin yanından geçiriyorlar Tekneler kalabalık, tekel durumu var, özel tekne isterseniz aşırı pahalı, müzik bangır bangır. Ne gezdiğimizden ne çektiğimizden bir şey anlıyoruz. Burayı hakkını vererek gezmenin yolu dalarak suların altındakilere bakmak olabilir. (ilk 5)

Urfa Halfeti gezisi

Diğer yol durağı Mardin-Diyarbakır yolundaki Zerzevan Kalesi. Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki ilk garnizonu olarak bilinen kalenin, altından bin sekiz yüz yıllık Mithras tapınağı çıkınca tarihi önemi arttı. 2017 yılında tesadüfen bulunan arkeolojik alanın gizemli din, kayıp din olarak geçen astroloji temelli Mitra dininin sırlarının çözülmesinde anahtar olacağı söyleniyor. (son 5)

Siverek Adıyaman Gezisi

Doğu coğrafyasında seyahat etmek çok kolay değil belki, ama o yol kasabaları çok büyülü. Bilseniz o yol kenarı kahvelerde köstekli saatini kuran avurtları çökük amcalarda ne çok hikaye var, onlar nezdinde ne çok da yüzleşme. 

Adıyaman Gezisi

“Aramızdan sadece kırık dökük bir zaman değil, telafisi imkânsız koca bir heves de eksilmişti sanki.”- Aşıklar Bayramı: Okumadı iseniz- özellikle beylere🌼

Eylül geliyor, Ayşe yaz uykusundan uyanıyor, artık gezmeye başlıyor😍 Güzel bir hafta sonu olsun, Kemal Varol severleri yoruma alayım🌻

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ