e
sv

VİZESİZ GÜNEY KORE

46 Okunma — 02 Kasım 2023 19:12
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e1

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güney Kore Türk vatandaşlarına vize istemiyor, fakat size girişte sorular sormaları muhtemel. Çünkü ülkelerine bu şekilde kolayca giriş yapılıp yerleşilmesini istemiyorlar. Dolayısıyla dilerse memur sizi ülkeye almayabilir. Son zamanlarda Türk vatandaşları bu şekilde kolayca giriş yapabildikleri için bu vizesiz olma durumunu suistimal etmeye başladı. 

✈️Peki bu muhteşem ülkeyi görmek, kültürü tanımak istiyorsanız sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmek için ne yapmalı? 

➡️Memur bana tek bi soru sordu. Ve hiçbir belge görmek istemeden girişimi onayladı. Gezdiğim onca ülkeye giriş deneyimlerimden derlediğim bazı taktikleri sıralayacağım.

Memurun tek istediği şey sizin turist olduğunuza emin olmak. Turist olduğunuzu belgelerle kanıtlayın. Otel rezervasyonlarınız, ülkeden çıkış uçak biletiniz hazır olsun. Seyahat planlarınız olsun.

Seyahat planlarınızı açık ve net bi şekilde ifade edin. Memur bana “Burada kaç gün kalacaksın?” diye sordu. Bense onun sorusuna o sormadan detaylı bi yanıt verdim. Seul’da 7 gün, Busan’da 2 gün geçireceğim. Seul’dan Busan’a geçeceğim. Kore’den Vietnam’a geçeceğim ama Türkiye’ye dönüş biletim Japonya’dan dedim. Bunları söyledikten sonra tek bir soru daha sormadı, uçak biletlerimi bile görmek istemedi hiçbir belgeme bakmadan beni ülkeye aldı.

Belgeler konuşur. Pasaportunuzda ne kadar ülke girişi varsa o kadar güvenilirsiniz çünkü gezme amacınız olduğunu en iyi belli eden şey daha önce yaptığınız gezileriniz. Boş pasaport riskli.

Güler yüzlü, özgüvenli ve rahat olun. Gerilmenizi gerektirecek bi durum yok size soru sormaları standart bi prosedür. Güçlü iletişim çok önemli, İngilizceniz iyi değilse konuşmanızı önceden hazırlayın. 

Tipinize bir bakacak. Tek erkekseniz sizi riskli görmesi daha olası. Giyiminiz güzel düzgün olursa bu bile etkili olur. 

Kısacası turist olduğunuzu ve yerleşme amacı gütmediğinizi kanıtlayacak her detay çok önemli. 

Güney Kore’ye giriş için herkese verilen (vize değil) elektronik izin denen standart bi belge almanız gerekiyor. Ücreti 8$ onu nasıl alacağınızı başka videoda anlatacağım.