e
sv

Kuru Saç Derisi İçin Bakım Yöntemleri

463 Okunma — 05 Ocak 2022 13:53
Kuru Saç Derisi İçin Bakım Yöntemleri
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kuru saç derisi için bakım yöntemleri, pek çok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Kuru cilt, maalesef ki bakımı en zor olan cilt tipidir. Bunun sebebi, nemsizlik dışında ek olarak cildin koruyucu bariyerinin zarar görmesinin de çok muhtemel olmasından dolayı ortaya çıkabilecek başka sağlık sorunlarıdır. Bu sorunların başında kızarıklık, egzama, mantar, açık yara gibi problemler yer alır. Bu sebeple bu yazımızda, kuru saç derisine sahip olan kişilerin saç bakım yöntemlerinden kısaca bahsetmiş olacağız. Ayrıca, bu yazımız üzerinden saçınızı boyamadan önce bilmeniz gereken 5 şey hakkında bilgi alabileceğinizi de belirtelim.

Sıcak Su ile Saçlarınızı Yıkamayın

Pek çok kişi sıcak su ile duş almayı sever. Fakat sıcak su, cildimiz ve saç derimize iyi gelmemektedir. Bunun için, mümkün olabildiği kadar ılık su ile saçınızı yıkamanız, saç derinizdeki doğal ve olması gereken yağların sıcak su ile birlikte saç derinizden gitmesine engel olur.

Saçınıza Uygun Şampuanı Masaj Yaparak Uygulayın

Saç deriniz kuru ise saçınıza uygulayacağınız şampuanın içeriğinde alkol gibi kurutucu etkisi olan maddelerin bulunmaması gerekir. Ayrıca saçınızı yıkarken oldukça nazik olmanız da gereklidir. Masaj gibi dairesel hareketlerle saçınızı yıkamanız ve durulamanız, kuru saç derisi için bakım yöntemleri arasındaki en önemli yöntemlerden bir tanesidir.

Kuru Saç Derisi İçin Bakım Yöntemleri

Zeytinyağı ve Hindistancevizi Yağından Faydalanın

Cilt için son derece sağlıklı olduğu bilinen zeytinyağı ve hindistancevizi yağı, kuru saç derisi için de oldukça yararlıdır. Haftada 1 kez zeytinyağı ve Hindistancevizi yağı karışımı ile saç derinize nazik şekilde masaj yapıp 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra yağların saçınızdan kolay arınabilmesi için önce şampuan, sonra su ile saçınızı temizleyin ve bu temizliği tekrarlayın. Kuru saç derinizin rahatladığını ve zamanla kuruluğun azaldığını hissedeceksiniz.

Durulama Suyunuza Elma Sirkesi Ekleyin

Pek çok kişinin şaşkınlıkla karşıladığı elma sirkesi mucizesi, saç için de geçerlidir. Saçınızı son kez durulayacağınız suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek saçlarınızın ve saç derinizin daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz. Elma sirkesi duş sonrası saçınızda herhangi bir koku oluşturmayacaktır. Kuru saç derisi için bakım yöntemleri arasında yer alan elma sirkesi mucizesini mutlaka denemelisiniz.