e
sv

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

270 Okunma — 22 Aralık 2021 12:36
Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey
avatar

yazalemi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Saçınızı boyamadan önce bilmeniz gereken 5 şey nedir, sorusuna verilecek yanıtları biliyor musunuz? Saç bakımı ve özellikle de saç boyamak son derece dikkat gerektiren bir işlemdir. Bunun sebebi, saç boyalarının kimyasal içerikli olması ve geri dönülemeyecek hataların yapılabilme olasılığıdır. Bu nedenle saçınızı boyamadan önce dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bu 5 şeyden kısaca söz edelim.

Saçınızın Boyuna Yetecek Miktarda Boya Almalısınız

Saç boyamadan önce saçınızın uzunluğuna göre hesap ederek saç boyası almanız, işlem ortasında büyük bir sorun ile karşılaşmanıza engel olacaktır. Kısa boy saçlar için bir kutu, orta boy saçlar için 1 ya da 1,5 kutu, uzun ve çok uzun saçlar için ise 2 – 3 kutu boya gerekebilir. Bunun için her zaman yanınızda yedek saç boyası bulundurmalısınız.

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey
Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Saç Renginizi Seçerken Cilt Tonunuza Dikkat Etmelisiniz

Saçınızı boyamadan önce bilmeniz gereken 5 şey arasında olan bu konuda şunu söyleyebiliriz: Soğuk cilt tonlarına yakışan renkler ile sıcak cilt tonuna sahip kişilere yakışacak renkler farklı olabilmektedir. Bunun için bir güzellik uzmanından cilt tipinize yakışacak olan saç rengini bulmanız için yardım alabilirsiniz.

Saçınızı Boyamadan Önce 24 Saat Boyunca Yıkamayın

Evet, doğru okudunuz. Saç ve saç derisinde bulunan doğal yağlar sayesinde saç boyalarındaki kimyasallar cildinizle daha az tepkimeye girecektir. Saç derinizdeki yağları arındırmak saçlarınızı ve derinizi korunaksız hale getirir. Bu nedenle saç boyama işleminden en az 24 saat önce saçınızı yıkamamanız tavsiye edilmektedir.

Saç Boyalarını Birbirine Karıştırarak Farklı Renkler Elde Edebilirsiniz

Saçınızı boyamadan önce bilmeniz gereken 5 şey arasında pek çok kişinin çekindiği bir konu olan boyaları karıştırma konusu bazen tehlikeli olabilir. Çünkü renk tam tutmayabilir ve olumsuz bir sonuç alabilirsiniz. Bu nedenle yaptığınız işlemden emin olmadan bu işlemi yapmamanızı öneririz.

Saçınızı 3 Ton veya Daha Açık Tona Boyayacaksanız Mutlaka Saç Renginizi Açmalısınız

Hidrojen peroksit ile saç renginizi açmadan saçınızdan çok daha açık bir tona saçınızı boyamanız saçlarınızda turunculaşmaya ve boyanın tutmamasına sebep olabilir. Bu nedenle acele etmeyin ve saç açıcı kullanarak ilk önce saçınızın rengini boyaya hazır hale getirin.