e
sv

ASPİRİN MORFİN VE EROİN

561 Okunma — 04 Ağustos 2022 23:17
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aspirinin ortaya çıkması, ilk kez 1897 yılında Alman bilim adamı kimyager Felix Hoffmann tarafından Bayer laboratuvarlarında gerçekleşti. İlk kez ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan aspirinin ana maddesi söğüt ağacıydı. 
Adı ise “Asetilsalsilik Asit” isminden türetilerek “Aspirin” olarak açıklandı.
Felix Hoffmann 10 Ağustos 1897 tarihinde kalp krizi, felç ve bazı kanser hücrelerinin tedavisi amacıyla Aspirini bulduktan 11 gün sonra aynı yolla bu kez diasetil morfini buldu.
Bu bilinen morfinden biraz farklıydı. Bilinen morfin o sıralarda özellikle büyük ameliyatlarda ve savaş yaralılarında kullanılmaktaydı. Ancak morfinin sürekli kullanımında bağımlılık yarattığı tespit edilmişti.

Aspirin


Oysa Afyon sakızından elde edilerek yeni bulunan diasetil morfin bağımlılık yapmıyordu. Felix Hoffmann bu yeni bir cins morfin olarak bulduğu ilacın adını “Heroin” koydu. Muhtemelen bu ismi Almanca kahraman, cesur ya da destansı anlamına gelen Herosich kelimesinden almıştı.
Almanya’da Heroin olarak çıkan ilaç Türkiye’de Eroin olarak tanıtıldı.
Eroin ilk çıkmış olduğu 1897 yılından itibaren hap olarak doktorlar tarafından hastalara verildi ve yoğun olarak kullanıldı. Eroinin en çok kullanıldığı yerlerden biri de bebeklerdi.
Eroin bebeklere şurup olarak öksürük ilacı şeklinde verilmişti. Eroin şurubu alan bebekler rahatlıyor ve huzursuzlukları ortadan kalkıyordu. Eroin hapını en çok kullananlardan biri de Sigmund Freud idi.
Freud tüm hastalarına Eroin vermesinin dışında kendisi de hayatının sonuna kadar kullanmaya devam etti.
I Dünya savaşından yenik çıkan Almanya’dan aspirin ve eroin gibi ürünlerin tescil hakkı elinden alındı.
ABD 1914 yılında Harrison Narkotik Kontrol Yasası senato tarafından kabul edilmesinden sonra eroinin tüketimi ve dağıtımı kontrol altına alındı. Önce reçete bazında tüketimi yapılabilen eroin 1924 yılından sonra tamamen yasaklandı.