e
sv

Hassas Cilt Bakım Önerileri

333 Okunma — 15 Ocak 2022 21:25
Hassas Cilt Bakım Önerileri
avatar

yazalemi

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hassas cilt bakım önerileri pek çok hassas cilde sahip kişinin internetten de araştırdığı konulardan bir tanesidir. Cilt bakımında en çok zorlanan cilt türü, hassas ciltlilerdir. Hassas cilt denilince akla ilk önce oldukça kuru ve nemsiz bir cilt gelse de, bu durum her zaman böyle değildir. Hem yağlı hem de kuru ciltler hassas olabilir. Bunun için bu yazımızda hem kuru hem de yağlı olan hassas ciltler için önerilerden bahsedeceğiz.

Kuru – Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

Hassas cilde bir de kuruluk eklendiğinde çok farklı problemler de ortaya çıkabilmektedir. Buna örnek olarak atopik dermatit, rozasea hastalığı gibi hastalıklar örnek verilebilir. Bu yüzden bu iki problemi de ekarte etmeye yardımcı olacak yöntemler uygulanmalıdır.

Cilt temizliği: Kuru ciltli ve hassas kişilerin, cildi iyice kurutan ve hassasiyete daha da fazla sebebiyet verebilecek olan alkol içeren cilt temizleyicilerinden kaçınmaları gerekir. Bu kişiler daha çok köpük formdaki, oldukça hafif olan cilt temizleyici ürünleri kullanmaları gerekir.

Hassas Cilt Bakım Önerileri

Nemlendirme: Hassas ciltleri yatıştırıcı içeriği olan nemlendiriciler, kuru ve hassas cilde sahip olan kişiler için kurtarıcı formdadır. Buna ek olarak nem bombası denilen maskelerden de yararlanabilirsiniz.

Peeling: Hem hassas hem de kuru cilde sahip kişilerin peelinge fazla ihtiyacı yoktur. Çünkü cilt nem bariyerinde zaten problemler olduğu için uygun temizleyici ve nemlendiriciler ile cilde bakım yapmak yeterlidir.

Yağlı – Hassas Ciltler için Cilt Bakım Önerileri

Hassas cilt bakım önerileri arasında yağlı cilde sahip kişilere de yer vermek lazım. Yağlı ve hassas ciltteki kişiler hassasiyetten ötürü daha fazla sivilce ile uğraşmak durumunda kalabiliyorlar.

Cilt temizliği: İçeriğinde hassasiyeti azaltabilecek doğal çiçek özleri içeren nemlendiriciler tercih edilebilir. Cilt temizliği yaparken cilde nazik davranılmalıdır.

Nemlendirme: Yatıştırıcı, kızarık önleyici olan nemlendiriciler tercih edilmelidir. Bunlara mutlaka ama mutlaka güneş kremi de eklenmelidir!

Peeling: Hassas ve yağlı ciltlerin pütürlü olmayan, içeriğindeki mandelik asit gibi oldukça narin temizlik yapan peelingleri kullanmaları daha iyi olur. Yoğun salisilik asitli peelinglerden kaçınmak hassas ciltler için önemlidir.

Hassas cilt bakım önerileri arasında son olarak da cilde kesinlikle kese sürülmemesini öneririz. Bu hassasiyeti çok daha fazla artıran bir yöntemdir.