e
sv

Kalorisi Düşük Diyet Listesi

1496 Okunma — 25 Nisan 2022 16:50
Kalorisi Düşük Diyet Listesi ve diyet önerileri.
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kalorisi düşük diyet listesi adından da anlaşılacağı gibi düşük kalorili besinler tüketerek yaptığımız diyet türüdür. 

Kalorisi Düşük Diyet Listesi

Kalorisi düşük diyet listesi düşük kalorili diyetlerde günlük kalori alımı 500-800 arasındadır. Düşük kalorili diyetler sayesinde her hafta birkaç kilo verebilirsiniz ve hatta bu diyet sayesinde diyabet geliştirme şansınız bile azalır. Düşük kalorili diyet nedir? Düşük kalorili diyet nasıl yapılır? Düşük kalorili diyetlerle günde 500-800 kalori alırsınız. Ve kilo verebilirsiniz çünkü yakacağınız kalori bundan daha fazla olacaktır. Ayrıca daha az kalori aldığınız için diyabet ve kolesterol riskini de azaltmış olursunuz.

kalorisiz sebzeler

Düşük Kalorili Diyetle Nasıl Kilo Verilir?

Düşük kalorili bir diyetin şeker hastalığına ve kolesterole iyi geldiğini yukarıda söylemiştik. Daha spesifik olmak gerekirse, düşük kalorili bir diyet kan şekerinizi normal seviyede tutuyorsa, vücudu detoksifiye eder ve insülin duyarlılığını artırır. Bu sayede kilo verebilir ve diyabet riskini azaltabilirsiniz. Birkaç gün bile olsa bu diyeti uygulayanlar kan şekerlerinin normal seviyede olduğunu fark ettiler. Kan şekerinizin düşmesi durumunda kanda kullanılmayan glikoz yağ olarak depolanır ve bu da kilo almanıza neden olur.

Kan şekeriniz normalse, hücrelerinizin kandaki glikozu emmesi daha olasıdır, bu da tokluğu artıracak, gıda alımını artıracak ve kilo vermenizi sağlayacaktır.

Yetersiz beslenme

Düşük Kalorili Diyetin Faydaları

Adından da anlaşılacağı gibi, düşük kalorili bir diyet, kalorilerde çok düşüktür. Düşük kalori tükettiğinizde, fazla kalorilerin yağ olarak depolanma şansı da azalır ve yağ kütlesinin yakılmasına izin verir. Elbette bu düşük kalorinin de vücudunuz için bir sınırı var. Vücudunuzun karşılayabileceği kalorinin altında bir kalori tüketmeniz sağlığınıza zararlıdır. Bu nedenle bu kalori ayarını mutlaka doktor eşliğinde yapmalısınız.

Düşük kalorili bir diyet uygularken sağlıksız rafine karbonhidrat ve trans yağ içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Bu tür yiyecekler yerine sağlıklı ve iyi pişmiş yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bu sayede kalori alımının önüne geçilmiş olur.

Düşük kalorili diyetlerle daha fazla sıvı alımı yapıldığını yukarıda belirtmiştik. Daha fazla sıvı alımı, sindirimi ve emilimi artıran ve kabızlığı önleyen bağırsak sağlığı için de iyidir. Düşük kalorili bir diyet ile bağırsaklar normal fonksiyonlarına döndüğünde metabolizma hızlanır ve kilo alımı engellenir.