e
sv

ABD Vizesi ve Gerekli Evraklar 2022

197 Okunma — 01 Eylül 2022 17:23
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son zamanlarda en erken 2023 yılına vize randevusu veren ABD, geçen günlerde yaptığı açıklamayla vize randevularını daha erken tarihlere vereceğini bildirdi ?

Ben de 2020 yılında 10 yıllık ABD vizemi aldım ve Temmuz 2022’de ABD’ye sorunsuz seyahat ettim. Peki ama süreç nasıl ilerliyor, vize almak kolay mı? İşte detaylar;

Vize

*Öncelikle bir fotoğrafçıya gidip ABD vizesi için gerekli olan formatta fotoğraf çektirin ve fotoğrafçıya, o fotoğrafı e-posta ile göndermesini rica edin. Çünkü fotoğrafı dijital olarak forma eklemeniz gerekiyor.

*Daha sonra ABD’nin resmi vize başvuru sitesinden online olarak DS-160 formunu doldurmanız gerekiyor. Bu formda kişisel bilgileriniz, ABD’ye gideceğiniz tarihler, otel bilgileri, işiniz ile ilgili detaylar, aylık kazancınız, daha önce gittiğiniz ülkeler gibi sizin hakkınızda kapsamlı sorular soruluyor. Akabinde sizden fotoğrafınızı yüklemeniz isteniyor. 

*Bu arada ABD vize için uçak bileti ve seyahat sağlık sigortası istemiyor. Özellikle konsolosluk vize almadan uçak bileti almamanız için sizi uyarıyor. Olur da vize çıkmazsa oldukça pahalı olan uçak biletiniz yanabilir çünkü. Ama yine de başvuruda tarih ve otel bilgisi istiyor. Tarihleri farazi olarak verebilirsiniz. Otel için de Booking.com üzerinden gitmek istediğiniz şehirdeki bir oteli seçip, adresini yazabilirsiniz. Ben başvuru yaparken bu yönetimi kullanmıştım, hiçbir sorun yaşamadım. 

*Formu doldurduktan ve onayladıktan sonra vize ücretini yine aynı sistem üzerinden kredi kartınızla ödeyip, vize görüşmesi için randevu alıyorsunuz. Vize ödemesini yapıp, randevuyu aldıktan sonra evraklarınızı yanınıza alıp görüşmeye gidiyorsunuz. 

*Görüşmede gişedeki memur size birkaç soru soruyor; hangi şehirlere gitmek istediğinizi, daha önce gittiğiniz ülkeleri falan soruyor ve ”tebrikler, vizeniz onaylandı” diyor! Birkaç gün sonra da 10 yıllık ABD vizenizin bulunduğu pasaportunuzu seçtiğiniz PTT şubesinden teslim alıyorsunuz. İşte bu kadar! 

Eee kimlerin ABD hayali var bakalım? Yorumlarda buluşalım ??