e
sv

En Çok Kullanılan Akıllı Ev Teknolojileri

413 Okunma — 08 Nisan 2022 12:37
En çok kullanılan ve tercih edilen akıllı ev teknolojileri.
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Akıllı ev teknolojileri her geçen gün yaygınlaşıyor ve hayatımızın her noktasında kullanılabilir hale geliyor. Bu tür teknolojilere ilgisi bulunan kişiler de yeni çıkan ürünlerden haberdar olmak istiyorlar. Eğer sizler de o kişilerden biriyseniz ve en çok kullanılan akıllı ev teknolojilerinin neler olduğunu merak ediyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz.

Akıllı ev teknolojileri

İçeriğimizde detaylı bir şekilde günümüzde en çok kullanılan akıllı ev teknolojilerini, kullanım alanlarını ve örnek ürünlerini sizlerle paylaşacağız.

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir? Akıllı Ev Teknolojileri Nelerdir?

Teknoloji giderek büyüyen bir sektör ve her geçen gün daha fazla kullanım alanına sahip oluyor. Son yıllarda popülerleşen ev teknolojileri de bunlardan biri olarak biliniyor. Evinizdeki basit işleri halledebilecek, bazı süreçleri daha hızlı bir şekilde halletmenizi sağlayabilecek ve uzaktan kontrol imkânı bulunan tüm ev aletlerine ve eşyalarına akıllı ev teknolojisi ismi verilmektedir. Nesnelerin interneti kavramında da incelebilen bu teknolojiler hayatı kolaylaştırmanın yanında birçok avantajı bizlere sunmaktadır.

Akıllı ev teknolojileri aslında geçtiğimiz on yıl içerisinde az bir etkinlik gösterse de var olmayı başardı. Ancak günümüzde her on kişiden birinin evinde bu teknolojilere ait en az bir adet öge bulunmakta. İlerleyen zamanlarda bu oranın artacağı ve ev teknolojilerinin çeşitlerinin artacağı belirtiliyor. Eğer sizler de hayatınızı kolaylaştıracak ve evinizi iyi bir görünüme kavuşturmanın yanında akıllı hale getirebilecek ürünler arıyorsanız, ilk olarak bu teknolojilerin neler olduğunu incelemeniz gerekiyor.

Akıllı Ampuller ve Aydınlatma Sistemleri

Akıllı ev teknolojileri dendiği zaman akla ilk gelen teknoloji akıllı ampul ve aydınlatma sistemleri oluyor. Evinizde kullandığınız led bağlantılar, tavanınızdaki ışık veya lambadergibi ürünlerinize akıllılık özelliği kazandırabileceğiniz birçok çeşitte ampul bulunuyor.

Akıllı Ampuller ve Aydınlatma Sistemleri

Örneğin Philips Hue markasının ampullerini veya led barlarını alarak evinizin istediğiniz yerlerine yerleştirebilir ve mobil uygulaması sayesinde telefon üzerinden kontrolünü sağlayabilirsiniz. 

Akıllı Termostatlar

Çoğu kişi özellikle doğalgaz kullanımını daha ekonomik bir hale getirebilmek amacıyla termostat kullanmaktadır. Bunun yanında merkezi bir sisteme sahip evde oturuyorsanız hem soğutma hem de ısıtma için termostatları kullanabilirsiniz.

Akıllı Termostatlar

Ancak yeni bir teknoloji olan akıllı termostatları evinize bağlayarak çok daha fazla tasarruf edebilir ve evinizin tüm sıcaklık işlemlerini bir ekran üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu termostatlar evinizin sıcaklığını ölçer, ortalama sıcaklama ayarlamanızı sağlar, belirli ısıtma aygıtlarını yönetebilmenize imkân verir ve sizin için ideal sıcaklık ve ekonomik ayarları yapabilir.

Akıllı Hoparlörler

Akıllı ev sistemlerinde bir devrim niteliğinde olan asistan teknolojisi sayesinde sizler de evinizdeki işleri sizin yerinize halledebilecek bir yardımcıya sahip olabilirsiniz. Büyük teknoloji firmaları tarafından geliştirilen bu teknolojiyi, evinizdeki diğer akıllı ev cihazlarına bağlayabilir ve tek bir noktadan sesli komut yardımıyla kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bugün en çok kullanılan akıllı hoparlör ve asistan teknolojileri şöyle sıralanabilir:• Google Home• Amazon Echo (Alexa)• Apple HomePod (Siri)• Arçelik Asistan


Bunların dışında da kullanıla bazı akıllı hoparlör ve asistan sistemleri bulunuyor olsa da en çok tercih edilen ve her türlü işinizi gören asistan sayısı yukarıdakiler olarak bilinmektedir. Asistan özelliğine sahip olan bu hoparlörleri alarak evinizde başka bir ev teknolojisi bulunmasa dahi telefonunuzda bulunan birçok özelliği kullanabilirsiniz.

Akıllı Hoparlörler

Akıllı Ev Güvenlik Ögeleri

Ev güvenliği de diğer ev ögeleri kadar önemli bir alandır. Genellikle alarm sistemleri ve kapı kilidi gibi yöntemler kullanılsa da bu yöntemler tam anlamıyla koruma sağlayamayabilir. Bu yüzden akıllı güvenlik sistemlerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin Xiaomi Home Kamera gibi güvenlik ögelerinden alarak sensörler ve kamera ile evinizin sürekli incelenmesini sağlayabilir ve beklenmeyen hareketliliklerde telefonunuza bildirim gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında kullanabileceğiniz daha onlarca güvenlik sistemi de bulunmakta ve birçok noktadan satın alınabilmektedir.

Diğer Akıllı Ev Teknolojileri

Tüm bu bahsettiğimiz akıllı ev teknolojilerinin yanında temizlik, yönetim, mutfak ve eğlence gibi alanlarda kullanabileceğiniz onlarca teknoloji bulunmaktadır. Örnek olarak akıllı robot süpürgelerden alarak evinizin düzenli temizliğini dert etmenize gerek kalmaz. Bu tür teknolojileri teknoloji marketlere giderek veya internet platformlarını ziyaret ederek öğrenebilir ve inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Amacınız doğrultusunda alabileceğiniz ve kullanabileceğiniz birçok akıllı ev teknolojisi bulunmaktadır.

Sizler de hemen evinizi daha akıllı ve işlevsel hale getirmek amacıyla en çok kullanılan akıllı ev teknolojilerini e-ticaret platformlarında inceleyebilir ve sipariş edebilirsiniz. Fakat bu teknolojilerin daha yeni yeni geliştiğini göz önünde bulundurmanızı ve yaşanacak olumsuz durumların önüne geçebilmek amacıyla tüm detayları incelemenizi tavsiye ederiz.