e
sv

Nesnelerin İnterneti IoT Nedir?

323 Okunma — 21 Aralık 2021 12:16
Nesnelerin İnterneti IoT Nedir
avatar

yazalemi

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nesnelerin interneti IoT nedir sorusu, pek çok teknoloji meraklısı tarafından sorulan bir soru haline gelmiştir. Nesnelerin interneti, yani IoT, günümüzde pek çok alanda kullanım alanı bulmaktadır ve bu kullanım alanları da gün geçtikçe daha da artış göstermektedir. Nesnelerin interneti, haberleşme protokolleri ile birlikte, birbirlerine bağlanarak bilgi paylaşımı yapan cihazlar sistemine verilen addır. Bu cihazlar, aslında bilgi paylaşımı yapma imkanı olmayan fakat zamanla geliştirilerek artık insanlara katkıda bulunmaya başlayan cihazlardır.

IoT’un açılımı Internet of Things’dir ve bu da Türkçeye “nesnelerin interneti” olarak geçmiştir. Daha net bir anlamı olması için nesnelerin interneti denilmeye başlanmıştır. Nesnelerin internetinin pek çok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bu kullanım alanlarına kısaca bir göz atalım.

Nesnelerin İnterneti IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti IoT nedir, Hangi Alanlarda Kullanılır

Nesnelerin interneti IoT nedir sorusuna ek olarak bunun hangi alanlarda kullanıldığı da bir diğer önemli konudur. Nesnelerin interneti çok yaygın olmadan önce, endüstriyel alanda kullanılmaya başlanmıştır. Büyük fabrikalarda ve teknoloji şirketlerinde işleri kolaylaştırmak amacı ile birkaç nesne birbirlerine bir ağ ile bağlanarak bilgi aktarımı yapmaları sağlanmıştır. Daha sonra nesnelerin interneti IoT, günlük yaşamımıza da girmeyi başarmıştır.

Nesnelerin internetinin günlük yaşantımızdaki en iyi örneklerinden bir tanesi akıllı giyilebilir cihazlardır. Bunlar akıllı saatler ve bilekliklerdir. Sadece saat gösterme amacı olan saatler artık telefon araması yapma, mesaj atma, kalp ritmi ölçme, yakılan kaloriyi gösterme ve tüm bu bilgileri de akıllı cep telefonu ile paylaşabilme özelliklerine sahip olmuştur. Bu şekilde günümüzde insanların hayatı kolaylaşmaya başlamıştır.

IoT’un günlük yaşantımıza bir diğer örnek ise akıllı klimalardır. Özellikle büyük ofislerde kullanılan bu klimalar sensörleri ile birlikte ortamda ne kadar fazla kişi olduğunu algılayıp buna göre sıcaklığı ayarlayabilmektedir. Hatta iş çıkışı insanlar ortamdan ayrıldığında ise klima kendisini kapatarak enerji tasarrufu yapabilmektedir.

Nesnelerin interneti IoT nedir sorusuna cevap olarak verilebilecek son örnek olarak ise; hastanelerde kullanılan medikal cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde doktor ve hemşireler uzaktan da olsa hastalarının durumunu takip edebilmekte ve tedaviyi kolay bir şekilde sürdürebilmektedir.