e
sv

Akvaryum Koyu Bodrum Muğla 

1169 Okunma — 13 Mayıs 2022 10:52
avatar

yaz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde, Bitez ile Gümbet’in tam arasına denk gelen ve Adaboğazı olarak da geçen yerde bulunmaktadır. 

Akvaryum Koyu Bodrum Muğla 

Akvaryum koyu, doğanın bizlere sunduğu en büyük harikalardan biridir. Koyda mavinin her tonunu görebilir, hayvanlar aleminin ve deniz altı canlılarının büyülü dünyasına şahit olabilirsiniz. Özellikle tur firmalarına ait yatların uğrak noktalarındandır. Her gece koyda demirleyen çok fazla yatı bir arada görebilirsiniz. 
Denizin berraklığı, doğasının güzelliği, sessizliği ve sakinliği ile uzunca bir süre hafızamdan silinmeyecek bir yerden bahsetmek istiyorum size; Akvaryum Koyu. İnsan bilmediği, ilk kez göreceği bir yeri keşfe çıktığında heyecanı da mutluluğu da bir o kadar büyük oluyor.

Akvaryum Koyu Bodrum

Ben hayran kaldım, siz de bir görün isterim. Bodrum-Bitez’de bulunan Koy’a araçla ulaşım ancak denizden teknelerle oluyor. Bir başka seçenek de Bitez Marina’dan başlayan patika yolu takip ederek yaklaşık 35-40 dakikalık harika bir doğa yürüyüşü yaparak ulaşmak. Tercih sizin.

Ben yürümeyi tercih ettim tabi ki.

Yol boyunca Akvaryum Koyu’na varmadan mola verip serinleyebileceğiniz iki küçük koy daha var. Bu nedenle, yürüyüş en keyifli tercih bana kalırsa. Üstelik yol üstünde şu an kullanılmayan bir su sarnıcı da var ve görülmeye değer.

Akvaryum Koyu


 Karadan yalnızca yürüyerek ulaşabileceğiniz bu koy Bitez’de bulunuyor. Bitez’den yaklaşık 3 km yürümeniz gereken bu yola kırmızı beyaz işaretleri takip ederek varabilirsiniz.

Akvaryum Koyuna Nasıl Gidilir?

Biz google haritaya “Akvaryum Koyu Bitez” yazdık ve yola çıktık. Araçla vardığınız yer koyun yanıbaşı değil. Bitez limanına kadar geliyor ve sonrasını patika yoldan yürüyerek devam ediyorsunuz. 

Patika yol öyle müthiş değil. Çok fazla çakıl, kaya parçaları inişli çıkışlı yollar bulunuyor. Dolayısıyla terlikle yürümenizi pek tavsiye etmeyiz.

Yollarda irili ufaklı bir sürü koy var. Hepsi çok sessiz sakin. Abartırsak “doğadan kişiye özel koylar” da diyebiliriz. Dilerseniz yoldaki koylara da takılabilirsiniz. 

Muğla

Akvaryum Koyu’nun suyu daha durgun, ortam daha kalabalık. Yüzerken çok tatlı balıklar görme garantili. Diğer irili ufaklı koylar daha dalgalı, ortam daha sessiz. 

Koy limandan 40 dk uzaklıkta. Etrafında herhangi bir tesis yok. Dolayısıyla gideceğiniz zaman suyu, uzun vakit geçireceksiniz yiyeceklerinizi yanınızda taşımak gerekiyor.