e
sv

İspanya Sevilla Gezilecek Yerler

220 Okunma — 15 Ağustos 2022 21:29
avatar

yaz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 Bugün Sevilla’nın en popüler durağı olan Plaza de Espana’yı beraber keşfediyoruz.
Önemli bir not: Bu gezi güneşli ve 47°C sıcaklıkta olan bir günde yapılmıştır.

İspanya Sevilla 


??Belki Sevilla’yı gezerken paylaştığım hikayelerden hatırlayanlarınız olur, burası İspanya’nın Sevilla şehrindeki Maria Luisa Parkı’nda bulunan dünyaca ünlü bir meydan.

?1929 yılında İber-Amerikan Exposu için inşa edilen bu meydanda hem İspanya müslümanları olan Müdeccenlerin hem de Rönesans etkilerini gözlemlemek mümkün.

?Toplamda 50.000 metrekarelik bir alana yayılan ve İspanya mimarisinde önemli bir yere sahip olan Plaza de Espana bölgesi başta “Star Wars”, “The Dictator” ve “Lawrence of Arabia” olmak üzere pek çok filme ev sahipliği yapmış.

Sevilla


☀️Kesinlikle yaz aylarında gitmemenizi tavsiye ederim. Ben bizzat gittim ve ne kadar yanlış bir tercih olduğunu anladım 🙂 Hava sıcaklığı ortalama 45°C  civarında olunca gezmek insanı oldukça zorluyor. Bu kadar güzel bir mimari eseri sıcaktan dolayı tam verimli gezememek de üzücü oluyor. 

?Plaza de Espana’ya giriş ücretsiz ve gittiğiniz zaman uzun bir süre ayırarak, detayları inceleyerek gezmenizi tavsiye ederim. Duvarlar, sütunlar, merdivenler, avlular, köprüler ve hatta yerlerde bile etkileyici detaylar bulunuyor. 

?Gezerken sıcaktan telefonum kapandığı için bir noktadan sonra fotoğraf çekememiştim, o yüzden koyduğum ilk videoda meydanı genel olarak görebilirsiniz.

?Yazıda daha önce karşılaşmamış olabileceğiniz iki kelimeyi açıklamak istedim; 

•İber-Amerikan Devletleri Örgütü: Avrupa ve Amerika’da 23 İber dili konuşan üye ülkenin yanı sıra Afrika’da bir üyeye sahip olan kuruluşta, Portekizce veya İspanyolca konuşan ülkeler bulunuyor.

•Müdeccenler: İber Yarımadası’nda daha önce Arapların yönetimi altında bulunan Endülüs’te Katolik yönetimi altında yaşayan İspanya Müslümanları. Bu grubun sürdürdüğü mimari tarza da aynı ad veriliyormuş.